Bazalt — właściwości i zastosowanie w architekturze

Kategoria: Blog

płytki bazaltowe

Bazalt to skała wulkaniczna, która znajduje szerokie zastosowanie użytkowe i dekoracyjny w architekturze. Używany jest zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów. Wyróżnia się drobnoziarnistą strukturą i występuje w odcieniach czerni, zieleni i szarości.

Najważniejsze właściwości bazaltu

Bazalt to kamień naturalny doceniany przede wszystkim ze względu na właściwości, które go wyróżniają. Jest to materiał twardy i wytrzymały o zwartej, spójnej strukturze. Cechuje się niską nasiąkliwością, dlatego bez trudności można go utrzymać w czystości. Wykazuje odporność na środki chemiczne, większość kwasów, różne warunki atmosferyczne, w tym wysokie i niskie temperatury, opady deszczu i śniegu, a także zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie opadowej i powietrzu.

Przykładowe zastosowanie bazaltu

Z bazaltu produkowane są różnorodne elementy, zarówno o przeznaczeniu użytkowym, jak i dekoracyjnym. Przede wszystkim dostępne są płytki bazaltowe. Cechują się dość dużą uniwersalnością i bardzo dobrze nadają się do zastosowania zarówno na zewnątrz, np. jako elewacja budynku, jak i wewnątrz obiektów, szczególnie w przypadku pomieszczeń, w których istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu płytek z wysoką wilgotnością, tłuszczem czy detergentami. Bardzo ważna jest wówczas odpowiednia impregnacja i konserwacja materiału. Ciekawym rozwiązaniem są też płyty bazaltowe, które mogą być zastosowane jako alternatywa dla standardowych kamieni elewacyjnych. Podobnymi właściwościami do płytek wyróżniają się panele bazaltowe. Oba rozwiązania zapewniają wyjątkowy efekt dekoracyjny, wpływając na estetykę obiektów budowlanych oraz wnętrz.

Z bazaltu mogą też być wykonywane stopnie i palisady, będące elementem dekoracyjnym przydomowych ogrodów. Materiał używany jest do tworzenia eleganckich ścieżek i podjazdów na posesjach, tarasów. We wnętrzach budynków stosowany jest do wykończenia kominków, blatów kuchennych, podłóg w łazienkach, kuchniach i holach (doskonały szczególnie w przypadku ogrzewanych podłóg ze względu na dobre przewodnictwo ciepła).