Czym kierować się wybierając nawierzchnię na taras?

Kategoria: Blog

taras

Planujesz budowę tarasu? W takim razie czeka na Ciebie wiele poważnych decyzji, które sprawią, że planowany przez Ciebie obiekt będzie nie tylko wygodny oraz estetycznie się prezentował, ale przede wszystkim będzie w pełni bezpieczny dla jego użytkowników. Jedną z ważniejszych rzeczy, jakie powinniśmy zaplanować przez rozpoczęciem budowy jest powierzchnia, którą będzie zajmował nasz przyszły taras. Powinniśmy się także zastanowić nad tym, jaki wygląd chcemy nadać tarasowi i czy będzie on pasował do pozostałej części domu. Przede wszystkim nie zapominajmy jednak o jednym z najistotniejszych szczegółów, czyli nawierzchni tarasowej.

Dobra nawierzchnia tarasowa, czyli jaka?

Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego rodzaj materiału, z jakiego została wykonana nawierzchnia tarasowa, jest tak istotny? Odpowiedź jest stosunkowo prosta – odpowiednia nawierzchnia stanowi dla nas gwarancję bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania. Z tego też powodu powinniśmy przede wszystkim postawić na materiał, który nie tylko bedzie trwały, ale przede wszystkim odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jedną z najważniejszych właściwości jest mrozoodporność, dzięki której wykorzystywane przez nas materiały będą odporne na proces zamarzania i odmarzania, przez co dłużej zachowują swoją trwałość.

Oprócz działania zimna, taras powinien być także odporny na skutki kontaktu z wodą. Materiał na nawierzchnię tarasową nie powinien odkształcać się pod wpływem wody. Podczas budowy zadbajmy również o to, aby taras został wykonany w sposób, który pozwoli na bezproblemowe odprowadzenie z niego nagrodmadzonej wody. Dla naszego bezpieczeństwa bardzo ważne jest również, aby nawierzchnia została wykonana z wtowrzywa, które jest antypoślizgowe.

Kolejną istotną kwestią jest utrzymanie tarasu w czystości. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, który możesz poświęcić na pielęgnację i sprzątanie nawierzchni, postaw na wytrzymały materiał, który bardzo łatwo utrzymać w czystości poprzez szybkie usunięcie nagromadzonych zanieszczyszczeń.

Obecnie mamy bardzo duże możliwości w kwestii wyboru odpowiadającej nam nawierzchni tarasowej. W przypadku jeśli jednak nie potrafisz samodzielnie podjąć decyzji, czy lepszym rozwiązaniem będą płytki kamienne, deska kompozytowa czy płyta betonowa, warto skorzystać z rady specjalistów.