Czym się kierować, wybierając kamień naturalny?

Kategoria: Blog

Kamień naturalny w domach i mieszkaniach prezentuje się bardzo elegancko. Z zastosowaniem kamienia można tworzyć różne ciekawe kompozycje dekoracyjne oraz trwałe i funkcjonalne elementy wyposażenia. Można go zastosować zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i stylizowanych. Stosowane są do tworzenia podłóg, parapetów, blatów, a także ozdobnych detali.

Każda renomowana hurtownia kamienia naturalnego może nam zaoferować kilka różnych rodzajów kamieni, cechujących się określonymi parametrami. Warto wiedzieć, na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając kamień naturalny do aranżacji wnętrz.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę, wybierając kamień naturalny

  • Jednym z najważniejszych parametrów kamieni naturalnych jest klasa. Klasa oznacza stopień pochłaniania wilgoci. Im kamień jest mniej chłonny, tym trudniej się brudzi. Klasa A obejmuje najmniej chłonne kamienie. Zaliczamy do nich m.in. granit, alabaster, kwarcyt oraz niektóre rodzaje marmurów. Te kamienie są najbardziej popularne w aranżacjach wnętrz. Klasa B obejmuje przede wszystkim niektóre typy marmurów. W klasie C znajdują się kamienie najbardziej chłonne, np. piaskowiec.
  • Twardość to kolejny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Najlepsze pod tym względem są granit, twardy piaskowiec czy bazalt. Z tego też powodu kamienie te mogą być użyte do wykończenia podłóg. Podłogi mogą być wykonane również z mniej twardych kamieni, ale należy wówczas pamiętać, że będą wymagać odnowienia co pewien czas (szlifowanie, polerowanie).
  • Gatunek kamienia to kolejna kwestia warta przeanalizowania. Pomiędzy poszczególnymi gatunkami mogą pojawiać się różnice kolorystyczne. Co więcej, kamienie z drugiego gatunku mogą mieć pewne wady powierzchni lub uszkodzenia mechaniczne. Drugi gatunek nadaje się do zastosowania w przypadku, gdy zależy nam na oryginalnym, wiekowym wyglądzie, ponieważ nierówne, połamane brzegi również mogą być ciekawie zaaranżowane. Dzięki temu uzyskamy ciekawy efekt, a jednocześnie zapłacimy znacznie mniej niż za kamienie pierwszego gatunku.