Jak czyścić i pielęgnować kamienną elewację?

Kategoria: Blog

Kamienne elewacje nawet po wielu latach będą prezentować się doskonale pod warunkiem, że będziemy o nie dbać. Warto więc dowiedzieć się, jak czyścić i pielęgnować płytki elewacyjne zewnętrzne.

Kamień elewacyjny zewnętrzny – jak o niego dbać?

Specyfika zabiegów pielęgnacyjnych w dużej mierze zależy od rodzaju kamienia naturalnego zastosowanego na zewnętrznej elewacji. Wiele czynności pielęgnacyjnych powinna być zlecona fachowcom, ale niektóre czynności możemy wykonać sami.

  • Polerowanie, szlifowanie i wygładzanie to zadania dla profesjonalnych firm, specjalizujących się w zabiegach pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Tego rodzaj prace przeprowadzane są na granicie i wapieniu. Zapobiegają wnikaniu w powierzchnię kamienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Co więcej, przeciwdziałamy w ten sposób matowieniu kamienia, który zachowa swój doskonały urok przez lata.
  • Impregnowanie należy wykonywać średnio co 5-7 lat. Pierwsza impregnacja powinna mieć miejsce już podczas montażu elewacji. Zabieg ten konieczny jest przede wszystkim na wapieniach i marmurach, które bardzo łatwo ulegają zanieczyszczeniom. Głównym celem impregnacji jest chemiczne wypełnienie porów kamienia. Stosuje się do tego preparaty silikonowe, żywice epoksydowych i związki krzemu. Pokryta nimi powierzchnia staje się nieprzepuszczalna dla wody. Zabieg ten można wykonać samodzielnie.
  • Kolejnym istotnym zabiegiem jest piaskowanie. Wykonuje się je w celu usunięcia warstwy zanieczyszczonego, poszarzałego piaskowca lub niepolerowanego granitu. Piaskowanie jest czyszczeniem kamienia na sucho, które przeprowadza się przy użyciu nowoczesnych piaskarek.
  • Warto też poddawać kamienną elewację dokładnemu oczyszczeniu. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy myć powierzchnię kamienną wodą lub parą pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu skutecznie i szybko usuniemy czarny osad, brud i kurz. W przypadku czyszczenia środkami chemicznymi należy postępować bardzo ostrożnie. Preparaty powinny być dobierane adekwatnie do gatunku kamienia. Niewielkie zanieczyszczenia można usuwać szczotką z miękkiego drutu.