Jak dbać o granitowe blaty kuchenne?

Kategoria: Blog

blaty kuchenne

Prawdą jest, że blaty wykonane ze skały granitowej uważane są za jedne z najodporniejszych kuchennych pulpitów, jakie obecnie dostępne są na rynku. Powodem takiego osądu jest fakt, że blaty granitowe odporne są nie tylko na uszkodzenia, ale także na oddziaływanie wysokich temperatury oraz wilgoci. Dlatego też jeśli poszukujemy blatu, który posłuży nam przez długie lata, warto rozważyć inwestycję w wyposażenie kuchenne wykonane z granitu. Jednak aby granitowe blaty posłużyły nam jak najdłużej, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację.

Zasady pielęgnacji blatów z granitu

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić zaraz po zamontowaniu płyty z granitu jest jej zaimpregnowanie, czyli pokrycie jej specjalnymi preparatami, których zadaniem jest stworzenie warstwy ochronnej na jej powierzchni, która zapobiega wnikaniu w strukturę płyty zabrudzeń. Aby zachować piękny wygląd naszego blatu warto tą czynność powtarzać co jakiś czas, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nasza płyta jest odpowiednio zabezpieczona.

Jednak sama impregnacja nie wystarczy. Szczególną uwagę zwróć również na środki, jakich używasz do czyszczenia blatu. Przede wszystkim unikaj chemii gospodarczej, która posiada w swoim składzie kwasy, ponieważ mogą być przyczyną matowienia powierzchni kamiennego blatu. Wybielacze, które zawierają chlor to również nienajlepszy pomysł – obecność tego pierwiastka może powodować powstawanie odbarwień na płycie. Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek, najlepszym wyborem będą preparaty o odczynie równym 7-9 pH.

Jeśli chcemy, aby nasze blaty jak najdłużej zachowały swój oryginalny wygląd, do ich czyszczenia wykorzystujmy specjalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji kamiennych powierzchni. Pamiętaj także o tym, aby po zakończonej pracy przemyć blat czystą wodą (ale nie destylowaną!), dzięki czemu usuniesz z jego powierzchni pozostałości środków czyszczących.

Nie lekceważ także mokrych plam lub zacieków, które mogłyby pojawić się na blacie – długotrwały kontakt z wodą może prowadzić do powstawania odbarwień, dlatego w miarę możliwości usuwaj na bieżąco wszelkie zacieki, jakie pojawią się na płycie.