Jak dbać i użytkować blaty granitowe?

Kategoria: Blog

Blaty granitowe

Blaty granitowe prezentują się bardzo estetycznie, a co najważniejsze są bardzo funkcjonalne. To właśnie dlatego świetnie sprawdzają się w kuchni. Wykazują odporność na wilgoć, większość szkodliwych substancji występujących w kuchniach, a także na większość standardowych urazów mechanicznych, np. zarysowania. Granit dobrze znosi wysokie i niskie temperatury. Aby jednak blaty granitowe przez długi czas zachowały swój naturalny urok, warto regularnie poddawać je odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym, a także pamiętać o prawidłowym użytkowaniu. Zabiegi pielęgnacyjne nie są ani nazbyt wymagające, ani zbyt czasochłonne, dlatego warto je zastosować od czasu do czasu.

Prawidłowe użytkowanie i pielęgnacja blatów granitowych

  • Warto dokonywać regularnej impregnacji granitowych blatów w kuchni. Dzięki temu zmniejszymy chłonność kamienia, a więc wszelkie rozlane płyny trudniej będą wnikać w jego strukturę. Co więcej, odpowiednia impregnacja sprawi, że granit będzie znacznie łatwiejszy w późniejszym czyszczeniu. Pierwszą impregnację należy zaplanować bezpośrednio po zamontowaniu blatów, a następnie zabiegi powtarzać co roku.
  • Chociaż granit to stosunkowo odporny kamień, należy jednak unikać stosowania preparatów czyszczących zawierających w swoim składzie kwasy, takie jak m.in. kwas fosforowy czy solny. Istnieje ryzyko, że mogą uszkodzić poler na powierzchni blatu, przez co kamień matowieje, a nawet może być bardziej podatny na późniejsze uszkodzenia. Do czyszczenia granitu warto stosować preparaty o bezpiecznym odczynie pH 7-9. Wrogiem granitu są również różnego rodzaju wybielacze, czyli środki zawierające w swoim składzie chlor. Mogą one pozostawić nieestetyczne odbarwienia na powierzchni blatu.
  • Do czyszczenia blatów granitowych nie nadają się również inne standardowe stosowane w domach preparaty, takie jak m.in. płyny do mycia szyb, preparaty do czyszczenia mebli drewnianych, preparaty do czyszczenia armatury czy środki na bazie olejów silikonowych.
  • Jeśli na blat granitowy wyleje się wino, herbata czy nawet sok z cytryny, powinniśmy od razu zetrzeć płyn z powierzchni. Wprawdzie nie uszkodzą one blatu, ale po kilku lub kilkunastu godzinach w tych miejscach mogą ujawnić się delikatne przebarwienia. Takie ryzyko jest bardzo możliwe szczególnie wtedy, gdy blat nie został wcześniej zaimpregnowany.