Impregnacja kamienia naturalnego

Kategoria: Blog

kamień naturalny

Kamień naturalny to bardzo często wykorzystywany materiał do budowy, wykańczania i dekorowania domów i mieszkań, a także obiektów użytkowych. Fachowo dobrany, położony i zabezpieczony będzie służył przez wiele długich lat, pięknie prezentując się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Chociaż kamień naturalny nie należy do najtańszych, to jednak liczne właściwości użytkowe i dekoracyjne rekompensują początkowy wydatek. Za sprawą wielości rodzajów można wybrać kamień idealnie dopasowany do każdego obiektu i wszystkich pomieszczeń. Bogactwo kolorów i naturalnych wzorów pozwala na tworzenie niepowtarzalnych aranżacji.

Warto jednak pamiętać, że większość kamieni naturalnych potrzebuje odpowiedniej impregnacji, w szczególności gatunki o dużej porowatości. Dzięki temu materiał będzie odporny na różnorodne czynniki zewnętrzne, w tym warunki atmosferyczne, które przez cały czas użytkowania wpływają na jego właściwości i wygląd. Właściwa impregnacja i pielęgnacja zapewniają skuteczne zabezpieczenie kamienia naturalnego.

Dlaczego impregnacja kamienia naturalnego jest tak istotna?

Warto pamiętać, że niezabezpieczone kamienne elementy, bez względu na twardość, wytrzymałość czy skład, pod wpływem intensywnego użytkowania będą z czasem niszczały. Kamienie naturalne stosowane na zewnątrz są stale narażone na działanie warunków atmosferycznych, takich jak m.in. promieniowanie UV, opady, zmiany temperatur itd. Bardzo groźna jest przede wszystkim ciągła wilgoć, która może przyczyniać się do zmian objętości materiału, a nawet pęknięć. Kamienie naturalne zastosowane wewnątrz mogą być z kolei narażone na działanie nie tylko wilgoci, ale również różnorodnych środków chemicznych stosowanych do czyszczenia.

Odpowiednia impregnacja wszechstronnie wpływa na właściwości kamieni. Przede wszystkim może przedłużać ich trwałość, wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrzne, a także ułatwiać regularne czyszczenie. Co więcej, za sprawą impregnacji można również osiągnąć określone efekty estetyczne. W niektórych przypadkach impregnacja kamienia wykonywana jest również ze względów higienicznych.