Jaki kamień na elewację zewnętrzną?

Kategoria: Blog

Kamień naturalny na elewacji domu ma swój niewątpliwy urok. To nie tylko liczne walory estetyczne, ale i właściwości użytkowe. Niestety niekiedy zły dobór materiału może sprawić, że kamień, zamiast zdobić, będzie szpecił i przytłaczał zarówno budynek, jak i przestrzeń wokół niego. Warto więc dowiedzieć się, jak odpowiednio dobrać kamień naturalny na elewację.

Czym kierować się przy wyborze kamienia na elewację?

Podczas projektowania elewacji domu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę spójność elewacji z całym budynkiem oraz jego otoczeniem. Jeśli dom znajduje się w bliskim sąsiedztwie z innymi zabudowaniami, warto dobrać taki kamień, który będzie się komponował na tle krajobrazu.

Bardzo ważne są również koszty. Tego aspektu nie da się pominąć, ponieważ elewacja z kamienia naturalnego to inwestycja dość droga. Z tego też powodu wiele osób wybiera rozwiązania częściowe, np. kamień przykrywa jedynie część budynku (np. jego wyraźne elementy). Najdroższe okazują się elewacje z piaskowca, łupka i kwarcytu, najtańszym materiałem jest wapień. W budżecie należy uwzględnić również koszty robocizny. Pamiętajmy, że profesjonalne położenie kamienia wymaga sporej wiedzy oraz doświadczenia i ma bezpośredni wpływ na efekt końcowy. Jeśli planujemy wykonanie tego rodzaju elewacji, powinniśmy znaleźć sprawdzoną i wiarygodną hurtownię kamienia naturalnego, która zapewni nam materiał cechujący się jak najlepszymi parametrami, a jednocześnie zaproponuje najrozsądniejszą cenę.

Jaki rodzaj kamienia najlepszy na elewację?

Na elewację możemy zastosować następujące rodzaje kamienia:

  • Granit. Jest to kamień twardy i mrozoodporny. Występuje w wielu odmianach i kolorach. Można go bardzo łatwo dopasować go do każdego projektu elewacji. Ze względu na swoje właściwości bardzo często stosowany jest jako okładzina zewnętrzna.
  • Piaskowiec. Jest to kamień twardy i gładki. Doskonale prezentuje się na elewacji. Jest dostępny w wielu kolorach. Niekiedy wykorzystywany jest również do wykańczania reprezentacyjnych elementów, np. cokołów.
  • Trawertyn. To kamień będący pochodną wapieni. Występuje w odcieniach beżu i brązu. Często wykorzystuje się do w projektach fasad.
  • Łupek kwarcowy. Jest to kamień o nierównomiernej, nieco metalicznej fakturze. Występuje w bardzo bogatej gamie kolorów. Najczęściej stosowany jest do wykańczania nowoczesnych domów.
  • Gnejs. To wysokiej jakości kamień naturalny o składzie granitu, powstały z jego przeobrażenia. Cechuje się dużą wytrzymałością, szorstką powierzchnią i odpornością na różne temperatury.