Jaki kamień naturalny na blaty kuchenne?

Kategoria: Blog

Blaty kuchenne w domach i mieszkaniach mogą być wykonane z różnych materiałów. Z całą pewnością jednak jednym z najtrwalszych i najsolidniejszych jest kamień naturalny.

Kluczową decyzją jest w tym przypadku dobór odpowiedniego kamienia. Największą popularnością cieszą się blaty granitowe. Tak naprawdę na blat kuchenny nadaje się nawet 200 różnych odmian granitu. Ale równie dobrym materiałem mogą być również marmury czy piaskowce. Natura oddaje w nasze ręce wiele różnych kamieni, które mogą być z powodzeniem zastosowane w naszych wnętrzach. Różnią się nie tylko właściwościami, ale również wyglądem zewnętrznym. Co więcej, kamień naturalny może być zastosowany nie tylko jako blaty, ale również okładziny ścian, posadzki, kabiny prysznicowe itp.

Kamień naturalny na blat kuchenny – jaki wybrać?

W kuchniach najczęściej stosowane są kamienie naturalne takie jak granit, bazalt czy porfir. Ich wspólną cechą jest przede wszystkim odporność na zaplamienia. Równie ciekawą opcję stanowi marmur i trawertyn, które jednak muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed plamami i wodą. Praktycznie wszystkie rodzaje kamieni naturalnych są odporne na działanie wysokich temperatur, więc z powodzeniem mogą być wykorzystane do budowy blatu kuchennego.

Co ważne, współczesne zakłady kamieniarskie posiadają zaawansowane sprzęty, dzięki którym można tworzyć elementy wyposażenia wnętrz z kamienia w różnych formach i kształtach — od łuków po najbardziej fikuśne kompozycje. Co więcej, blaty kamienne mogą mieć powierzchnię wykończoną na wiele sposobów, chociaż najczęściej spotykamy się z blatami polerowanymi, które pozwalają na łatwe utrzymanie czystości. Niekiedy jednak we wnętrzach klasycznych możemy spotkać się z blatami o powierzchni szczotkowanej (tzw. antico), która jest matowa i lekko nierówna. Można również zdecydować się na płomieniowany granit, który cechuje się chropowatą strukturą. Jest przeznaczony do stosowania na zewnątrz, ale z powodzeniem może być użyty jako element wnętrz mieszkalnych. Szczególnie dobrze prezentuje się w aranżacjach rustykalnych.