Kamień naturalny – dzieło natury w Twoim domu

Kategoria: Blog

Kamień naturalny

Kamień naturalny to prawdziwe dzieło natury. Każdy najmniejszy element, każda płyta kamienna ma swoją historię, ujawniającą się na wiele sposobów. Wyjątkowy rysunek, różnorodne odcienie, urokliwe plamki, żyłki, smugi dodają uroku i sprawiają, że kamienne dekoracje są niepowtarzalne.

Kamień naturalny w Twoim mieszkaniu

Podczas wyboru kamienia naturalnego do mieszkania nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na walorach wizualnych, takich jak np. kolorystyka. Każdy kamień naturalny oprócz widocznych cech zewnętrznych wyróżnia się też szeregiem właściwości, które w dużej mierze determinują jego późniejsze przeznaczenie.

W naszym kraju bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się granity. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów kamienia. Granit jest twardy, zatem nadaje się do zastosowania na wszystkich powierzchniach i może być umiejscowiony zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Równie chętnie wybierany jest marmur, uważany za bardzo luksusowy kamień, który jednak sprawdzi się w powszechnym zastosowaniu. Ze względu na właściwości fizyko-chemiczne zaleca się używanie go wyłącznie wewnątrz obiektów. W łazienkach i sypialniach doskonale prezentuje się trawertyn o delikatnej strukturze i subtelnym odcieniu. Podobnie jak onyks, trawertyn chętnie wykorzystywany jest jako okładzina ścian, kominków, a także jako materiał na elementy dekoracyjne.

Tak naprawdę w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić właściwości fizyko-chemiczne kamienia, a dopiero później skupić się na względach wizualnych, które oczywiście również odgrywają bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrz. Elementy kamienne powinny być dostosowane do ich stylistyki.

Co więcej, należy zastanowić się nad specyfiką przygotowania powierzchni. Kamień naturalny pozyskiwany jest w dużych blokach, które następnie cięte są na mniejsze płyty. Surowe płyty, zanim zostaną użyte do wystroju wnętrz, muszą być poddane odpowiedniej obróbce technicznej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się kamień polerowany. Polerowanie sprawia, że powierzchnia jest błyszcząca, a barwa kamienia najbardziej intensywna. Nie mniej ciekawa jest obróbka satynowa lub piaskowa, która czyni powierzchnię kamienia bardziej stonowaną i ciepłą.