Kamień naturalny w mieszkaniu

Kategoria: Blog

kamień naturalny

Kamienie naturalne wyróżniają się nie tylko licznymi walorami estetycznymi, ale przede wszystkim właściwościami, które decydują o ich powszechnym zastosowaniu m.in. w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Jakie kamienie naturalne sprawdzają się najlepiej w domach i mieszkaniach?

Granit to najbardziej uniwersalny kamień naturalny do domów i mieszkań. Jest bardzo trwały, może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Bardzo dobrymi właściwościami fizykochemicznymi cechuje się też marmur. Trawertyny sprawdzają się doskonale w łazienkach i sypialniach ze względu na swoją delikatną strukturę. Mogą być stosowane jako okładziny ścian, kominków lub elementy dekoracyjne. Warto zwrócić uwagę również na onyks, który dzięki swojej przezroczystej strukturze pozwala na tworzenie zjawiskowych ozdób wykorzystujących podświetlenia.

Indywidualny dobór kamieni naturalnych

Zastanawiając się nad wyborem kamienia naturalnego do mieszkania, należy pamiętać o tym, że każdy element jest unikalny. Warto więc szukać takich płyt czy partii materiału, które będą cechować się strukturą najbardziej przypadającą nam do gustu. Kamienie naturalne zachwycają na wiele sposobów. Są osoby, które wolą wybrać jednolite kamienie, innych z kolei oczarują charakterystyczne smugi, plamki czy żyłki, ujawniające się na kamiennej strukturze.

Najczęściej zwracamy uwagę również na kolor kamienia. W tym przypadku warto dobrać odcień adekwatnie do aranżacji całego wnętrza. Jeśli wiemy, z jakimi materiałami będzie sąsiadował lub jakie kolory będą mu towarzyszyć, łatwiejsze może okazać się odpowiednie wyeksponowanie jego naturalnych walorów lub stworzenie idealnego tła do późniejszych dekoracji.

Warto zwrócić uwagę również na sposób obróbki technicznej kamienia. W przypadku materiałów polerowanych powierzchnia jest błyszcząca, a barwa najbardziej intensywna. Ten rodzaj jest również najłatwiejszy do utrzymania czystości. Satynowa obróbka lub piaskowana ociepla wnętrza i nadaje kamieniowi nieco jaśniejszy odcień. Szczotkowanie pozwala uzyskać miękką barwę i wydobywa naturalną fakturę.