Jaki kamień naturalny do obudowy kominka?

Kategoria: Blog

Jednym z najpopularniejszych miejsc do zastosowania kamienia naturalnego we wnętrzu jest kominek. Do wykończenia kominka możemy zastosować różne rodzaje kamienia. Sprawdź, który kamień będzie najbardziej odpowiedni w przypadku twojego kominka.

Przykładowe kamienie naturalne do obudowy kominka

  • Marmur. Marmur to jeden z najbardziej popularnych materiałów do wykończenia kominka. Wiele renomowanych hurtowni kamienia naturalnego oferuje doskonałej jakości marmur, dlatego jest on stosunkowo łatwo dostępny. Przyciąga nie tylko bogactwem barw, ale i stosunkowo niską ceną. Wyróżnia się licznymi walorami estetycznymi, dlatego też chętnie bywa stosowany we wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że marmur może się ścierać i ulega zmatowieniu, pokrywaj się też drobną siatką rys. Należy więc regularnie zabezpieczać go środkiem impregnującym.
  • Wapień. Cechuje się chłodnymi odcieniami. Tworzy jednolitą powierzchnię, która pozbawiona jest wyraźnych akcentów kolorystycznych. To doskonałe tło dla stworzenia kontrastów barw i faktur we wnętrzu. Powierzchnia jest lekko chropowata o fakturze przypominającej pumeks. Świetnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych. Obudowy wapienne muszą być odpowiednio zaimpregnowane.
  • Piaskowiec. Jest to kamień twardszy od wapienia, ale bardzo porowaty, więc łatwo się plami. Najczęściej stosowany jest do obudowy kominków we wnętrzach rustykalnych.
  • Trawertyn. Jest to odmiana wapienia. To kamień bardzo oryginalny o strukturze porowatej. Cechuje się miodowo-złotymi barwami. Nawet prosta bryła kominka wykonanego z trawertynu może stanowić bardzo ciekawy element dekoracyjny we wnętrzu. Trawertyn wykorzystywany jest zwykle do wykonania elementów pionowych.
  • Granit. Granit to jeden z najbardziej wytrzymałych i odpornych na przebarwienia kamieni, ale bardzo rzadko stosuje się go jako obudowę kominka. To nieco droższy kamień, który bywa również trudny w obróbce. Zachwyca jednak bogactwem barw oraz wzorów. To kamień nienasiąkliwy, dlatego łatwo go utrzymać w czystości. Jest również odporny na działanie agresywnych środków czyszczących. Najbardziej popularne są obudowę kominkowe wykonane z płyt polerowanych na tzw. wysoki połysk.