Kamień naturalny w ogrodowych aranżacjach

Kategoria: Blog

kamień naturalny

Szukasz atrakcyjnego sposobu na urozmaicenie swojego ogrodu? Jedną z metod jest wprowadzenie do przestrzeni ogrodu aranżacji opartych na kamieniu naturalnym, który w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością wśród ogrodników. Co jest powodem tego, że kamienne elementy coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach?

Zastosowania kamienia naturalnego

Wykorzystanie kamienia w aranżacjach ogrodowych daje nam niemal nieograniczone możliwości. Dzięki swojej bogatej różnorodności, kamień doskonale sprawdza się w zarówno w nowoczesnych, jak i bardziej rustykalnych stylizacjach.

Różne wielkości oraz kształty wybranych przez nas kamieni pozwalają nam na wykorzystanie ich w do budowy przeróżnych obiektów. Większe kamienie o bardziej regularnych kształtach bardzo dobrze sprawdzają się w roli schodów, nawierzchni ogrodowych albo nawierzchni tarasowych. Dobierając kamienie do tego typu realizacji, postawmy szczególnie ma te rodzaje kamienia, które nie będą śliskie, ale także będą odporne na ścieranie.

Ciekawym urozmaiceniem naszego ogrodu będzie skalniak, który we wspaniały sposób wyeksponuje nasze rośliny. Decydując się na ogród skalny, pamiętajmy jednak o tym, że jego budowa wymaga sporo pracy, która obejmuje m.in. przygotowanie odpowiedniego podłoża, a także wybór właściwych kamieni, jakie będą współgrały z dobranymi przez nas roślinami. Niemniej, efekt końcowy zdecydowanie wart jest takiego wysiłku.

Kolejną kategorią, w jakiej doskonale sprawdza się kamień naturalny są elementy małej architektury. W tym wypadku nasza inwencja twórcza jest praktycznie nieograniczona – obecnie z kamienia można wykonać prawie wszystko, począwszy od ławek i stołów ogrodowych, poprzez donice, po murowane grille ogrodowe. Kamienie wykorzystywane są także do budowy oczek wodnych oraz innych wodnych obiektów, jakie możemy umieścić w ogrodzie.

Jak widać wykorzystanie kamienia naturalnego stwarza nam bardzo duże możliwości w zakresie aranżacji ogrodowych. Pamiętajmy jednak o tym, aby do określonego obiektu dobrać właściwy rodzaj kamienia, dzięki temu będziemy mieć pewność, że dany element odpowiednio spełnia powierzone mu funkcje.