Kamień naturalny we współczesnym budownictwie

Kategoria: Blog

elementy wystroju wnętrz z kamienia naturalnego

Współczesne budownictwo wykorzystuje kamień naturalny na szeroką skalę. Jest to podstawowy element konstrukcyjny, a także materiał wykończeniowy o doskonałych właściwościach i walorach estetycznych.

Możliwości zastosowania kamienia naturalnego są nieograniczone zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i użytkowym. Z całą pewnością można uznać go za materiał ponadczasowy, uniwersalny, niepowtarzalny i trwały. To naturalne cechy, które w dużej mierze wpływają na jego bezkonkurencyjność. Istnieje ponad 3000 różnych odmian kamieni naturalnych z wielu zakątków świata wykorzystywanych obecnie przez projektantów aranżujących wnętrza.

Różne elementy wystroju wnętrz z kamienia naturalnego

Chociaż kamień naturalny to materiał uniwersalny, to jednak każda jego odmiana wymaga odpowiedniego zastosowania zgodnie z właściwościami, jakimi się wyróżnia. Ważna jest również specyfika miejsca, w którym zostaną wykonane elementy kamienne.

Podczas projektowania kamiennych posadzek czy schodów kamiennych, należy więc ustalić, w jakim miejscu dokładnie będą się one znajdować. Zupełnie inaczej projektowana jest posadzka w domach mieszkalnych niż nawierzchnie przestrzeni publicznych, takich jak np. galerie handlowe czy dworce kolejowe. Bardzo ważny jest nie tylko sposób użytkowania, ale także poziom natężenia ruchu. Na podstawie tych danych dobierany jest odpowiedni materiał cechujący się właściwą porowatością i twardością.

W przypadku wewnętrznych okładzin czy elementów dekoracyjnych można zastosować praktycznie każdy rodzaj kamienia, nie trzeba aż tak restrykcyjnie brać pod uwagę czynników atmosferycznych. Podczas projektowania ścian należy wziąć pod uwagę ich wysokość, a także zastosować właściwą technologię montażu, a więc również grubość płyt okładzinowych.

Bardzo często z kamienia wykonuje się również wewnętrzne parapety i blaty, w przypadku których należy dobrać rodzaj kamienia adekwatnie do czynności wykonywanych na co dzień i stosowanych środków czystości. Na szczęście współczesne technologie umożliwiają nam tworzenie unikalnych elementów, które jednocześnie nadają się do codziennego użytku, takich jak np. umywalki czy wanny.