Kamienna podłoga w kuchni

Kategoria: Blog

Kamienna podłoga w kuchni

Kamień naturalny w kuchni najczęściej występuje w postaci blatu. Zdecydowanie rzadziej stosuje się go do wykończenia podłóg. Warto jednak rozważyć możliwość stworzenia kamiennej posadzki w kuchni nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale również użytkowych.

Kamienna podłoga w kuchni – jakie wymogi musi spełnić

Kuchnia to jedno z najbardziej wymagających wnętrz w każdym mieszkaniu i domu. Z tego też powodu kamienna posadzka powinna spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim powinna być nieścieralna (szczególnie pod blatem roboczym), nienasiąkliwa, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz środki chemiczne.

Czy kamień naturalny spełni te wymogi? Kamienna posadzka może doskonale sprawdzić się w kuchni, pod warunkiem, że zostanie stworzona z odpowiedniego materiału. Do grupy kamieni, które nadają się do zastosowania w kuchni, możemy zaliczyć przede wszystkim granit. Jest to kamień twardy, nienasiąkliwy i nieścieralny. Łatwo można go utrzymać w czystości i jest odporny na większość substancji stosowanych w kuchniach. Jeśli więc zastanawiasz się nad stworzeniem kamiennej podłogi w kuchni, warto postawić na płytki granitowe.

Dobrym rozwiązaniem może być również trawertyn, który może sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne, jaśniejsze i stylowe. Warto jednak pamiętać, że posadzka z trawertynu będzie wymagać odpowiedniej impregnacji. Porowata struktura może również utrudniać utrzymanie w czystości podłogi w kuchni.

Na kuchennych podłogach mogą być zastosowanie również konglomeraty granitowo-kwarcowe, które występują w ciekawej kolorystyce i są trwałe oraz odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne.

Główne zalety kamiennej posadzki w kuchni

Jeśli wybierzemy odpowiedni gatunek kamienia, podłoga kuchenna będzie trwała, odporna i przez długi czas zachowa swój naturalny urok. Co ważne, sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Wytrzymałe kamienie przetrwają częste chodzenie po pomieszczeniu, a także ewentualny upadek naczynia czy rozlane płyny. Zniesie również wysokie temperatury występujące w pomieszczeniu.