Marmur w budownictwie i architekturze

Kategoria: Blog

budownictwo

Któż z nas nie słyszał o marmurze, kamieniu, jaki przez wiele lat uchodził za oznakę majętności osób, które mogły sobie pozwolić na aranżacje zawierające marmurowe elementy?

Marmur od wielu wieków uznawany jest za jedną z najpiękniejszych skał. Już w starożytnej Grecji zarówno artyści oraz budowniczy doceniali jego walory, tworząc z niego rzeźby oraz budowle, z których część przetrwała do dnia dzisiejszego, stając się jednymi z najpiękniejszych zabytków z tamtego okresu. W okresie Cesarstwa Rzymskiego marmur wszedł do powszechnego użytku i był stosowany do budowy obiektów, jakie miały pełnić funkcje głównie estetyczne. W średniowieczu zrezygnowano z wykorzystywania marmuru, jednak powrócił do łask na początku renesansu wraz z  coraz większą fascynacją ówczesnych czasami starożytnymi. To właśnie w tym okresie marmur zaczął pojawiać się nie tylko jako element dużych obiektów publicznych, ale także w prywatnych domach bogatszych klas społecznych.

Zastosowanie marmuru

Obecnie marmur znajduje szerokie zastosowanie w aranżacjach wnętrz oraz na zewnątrz budynku. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim szerokiej gamie kolorystycznej oraz różnorodnej fakturze, dzięki czemu bez problemu dopasujemy odpowiednią odmianę  marmuru do planowanej przez nas aranżacji. Wiele osób decyduje się na marmur również z tego powodu, że jest odporny na wiele czynników oraz jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości.

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania tej skały jest produkcja marmurowych płytek, które bardzo często wykorzystywane są do wykładania schodów i posadzek w łazienkach lub kuchniach oraz do wykańczania elewacji. Jest to także materiał nierzadko stosowany do produkcji blatów kuchennych oraz łazienkowych. Marmur jest również surowcem bardzo często używanym do produkcji płytek tarasowych oraz balkonowych.

Elegancki wygląd marmuru, duży wybór rodzajów tej skały oraz przystępna cena, a także duża łatwość w obróbce sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na marmurowe elementy wnętrz, które w stylowy sposób podkreślają zaplanowane aranżacje. Jeśli zatem szukają Państwo ciekawych rozwiązań dla swojego domu, Państwa uwadze polecamy elementy wykonane z marmuru.