Jak pielęgnować podłogę z marmuru?

Kategoria: Blog

Marmur to kamień o eleganckim wyglądzie, ciekawej fakturze, a przede wszystkim — niezawodnych właściwościach. Właśnie z tych powodów jest powszechnie stosowany w aranżacji wnętrz. Popularne są m.in. płytki marmurowe, stosowane w łazienkach, kuchniach, a nawet salonach.

Marmur to niezwykle uniwersalny materiał. Nadaje się do zastosowania zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i nowoczesnych mieszkaniach. Niestety porowata struktura marmuru sprawia, że jest bardzo podatny na zabrudzenia. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, jak właściwie dbać o podłogę z marmuru.

Jak czyścić i konserwować marmur?

Aby podłoga marmurowa służyła nam przez lata w idealnym stanie, należy odpowiednio czyścić kamień. Przede wszystkim trzeba odpowiednio zabezpieczyć go przed zabrudzeniami. Dodatkowo warto zwracać uwagę na pojawienie się różnego rodzaju zarysowań. Rysy na marmurze mogą pojawić się np. pod wpływem chodzenia w butach na obcasach, przesuwania mebli itp.

Marmur należy pielęgnować bardzo delikatnie. Zaczynamy od zamiatania powierzchni szczotką z miękkim włosiem lub odkurzaczem wyposażonym w specjalną końcówkę, która nie porysuje płytek. Następnie należy odpowiednio umyć kamień. W tym przypadku sprawdzą się płaskie mopy. Podłogę należy umyć ciepłą wodę z dodatkiem odpowiedniego detergentu, po czym wytrzeć do sucha.

Konserwacja podłogi marmurowej jest równie ważna co zabiegi oczyszczające. Nadają się do tego wszelkiego rodzaju pasty, mydła i oczyszczacze, które dedykowane są właśnie temu kamieniowi.

W utrzymaniu marmuru w idealnym stanie liczy się nie tylko dobór odpowiednich środków czyszczących, lecz również systematyczność. Regularne zabiegi nie muszą być wcale bardzo skomplikowane ani czasochłonne. Wystarczy raz na kilka dni przetrzeć powierzchnię delikatną szmatką nasączoną ciepłą wodą, po czym przetrzeć ją do sucha.