Różne rodzaje płytek z kamienia

Kategoria: Blog

Płytki z kamienia

Płytki z kamienia to trwałe i wyjątkowo estetyczne wykończenie. Stosowane są zarówno w pomieszczeniach, do wykańczania ścian i podłóg w mieszkaniach, jak również na zewnątrz jako płytki tarasowe czy elewacyjne. Do produkcji płytek najczęściej stosuje się marmur, trawertyn i granit. Rodzaj i właściwości kamienia mają bardzo duże znaczenie. Należy dobierać je adekwatnie do tego, w jakim miejscu płytki będą się znajdować, w jakim stopniu będą narażone na użytkowanie oraz jakie czynniki zewnętrzne będą na nie oddziaływać. Kluczowym kryterium przy wyborze kamienia do wykańczania tarasów, posadzek czy ścian jest jego porowatość. Od porowatości zależy czy powierzchnia płytki będzie mniej czy bardziej odporna na przenikanie wilgoci i zabrudzeń. Najbardziej wytrzymały pod tym względem jest granit, którego właściwie nie trzeba impregnować, by wykazywał doskonały opór wobec czynników takich jak np. woda czy brud. W przypadku marmuru i trawertynu należy zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Faktury i kształty płytek kamiennych

Płytki mogą być wykonane z różnych rodzajów kamieni, co przede wszystkim odróżnia je od siebie. Ale swojego specyficznego charakteru i unikalności nabierają również pod wpływem odpowiedniej obróbki. Płytki kamienne mogą być polerowane lub szlifowane. Dodatkowo poddawane są różnym zabiegom impregnacyjnym. Od tego w dużej mierze zależy, czy ich powierzchnia będzie gładka czy chropowata oraz jakim poziomem odporności na czynniki zewnętrzne będą się cechować. Kwestie te wpływają również na wygodę późniejszego użytkowania płytek. Przykładowo płytki chropowate są mniej śliskie, ale znacznie trudniejsze w utrzymaniu czystości. Płytki polerowane można z łatwością czyścić, jednak należy pamiętać, że w przypadku zastosowania ich do wykonania posadzek czy schodów powinny zostać odpowiednio zabezpieczone antypoślizgowo.

Płytki dostępne są również w różnych kształtach, nawet zupełnie nieregularnych. Takie rozwiązanie zwykle stosowane jest w przypadku ścian, a także elewacji. Dobór kształtu zależy m.in. od tego, gdzie chcemy je położyć. Najpopularniejsze są oczywiście kwadratowe i prostokątne, ale można pokusić się również o nieco bardziej oryginalne formy. Różna jest także wielkość dostępnych płytek.