Ścienne aranżacje z kamienia. Praktyczne inspiracje

Kategoria: Blog

Ścienne aranżacje z kamienia

Kamień dekoracyjny na ścianach najczęściej kojarzony jest z obiektami użytku publicznego, takimi jak np. hotele, restauracje czy galerie handlowe. Obecnie jednak tego rodzaju rozwiązania aranżacyjne coraz częściej stosowane są również we wnętrzach mieszkalnych. Kamienne wykończenie ścian wpływa nie tylko na estetykę, ale i walory użytkowe pomieszczeń.

Zastosowanie kamienia we wnętrzach

Kamień we wnętrzach najczęściej wykorzystywany jest do wykańczania posadzek, tworzenia blatów, parapetów, schodów czy obudowy kominków. Obecnie jednak coraz częściej stosowany jest również jako okładzina ścienna. W pomieszczeniach można użyć większości rodzajów kamienia naturalnego, gdyż nie istnieje ryzyko działania zmiennych warunków atmosferycznych, czyli mrozu, kwaśnego deszczu, promieniowania słonecznego itd. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje kamienia nie powinny być narażone na bezpośredni kontakt z wodą. W przypadku wykańczania ścian dowolność w wyborze kamienia jest jednak dość duża. Można zdecydować się nawet na kamienie o małej spoistości, gdyż z powodzeniem mogą zostać wzmocnione odpowiednimi klejami czy szpachlami. W przypadku marmuru, granitu, trawertynu itp. we wnętrzach można użyć praktycznie każdego z tych gatunków. Właściwie wyłącznie względy dekoracyjne decydują o wyborze konkretnego rodzaju.

Gdzie zastosować kamień na ścianach?

  • Kamienne dekoracje ścienne zwykle wykonywane są w salonie, gdyż zwykle jest to jedno z najbardziej przestronnych pomieszczeń mieszkalnych, spełniających funkcje reprezentacyjne. To właśnie w nim najczęściej przebywamy i przyjmujemy gości. Najczęściej kamień wykorzystywany jest do stworzenia efektywnej ściany. Rzadko zdarza się wykończenie kamieniem dwóch lub więcej ścian. Kamień w salonie może być wykorzystany również do wyeksponowania pewnych elementów aranżacyjnych lub przełamania jednolitej stylistyki wnętrza.
  • Kolejnym pomieszczeniem, w którym z powodzeniem można zastosować kamień na ścianach, jest przedpokój. W tym przypadku również można obłożyć całą ścianę kamieniem lub zastosować go do wyeksponowania efektywnego detalu.
  • Wytrzymałość kamieni naturalnych oraz ich odporność na wilgoć sprawiają, że z powodzeniem nadają się do wykonania ściennych dekoracji w kuchni. Kamieniem dekoracyjnym można obłożyć ścianę przy zlewie, gdyż jest ona szczególnie narażona na zachlapania, lub ścianę przy kuchence, gdzie istnieje duże ryzyko wystąpienia tłustych, trudnych do usunięcia plam.