Słów kilka o kwarcycie

Kategoria: Blog

kwarcyt

Budowa domu to niezwykle trudne przedsięwzięcie. Podczas planowania budowy warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd naszej przyszłej posesji, ale także wytrzymałość materiałów, jakie były wykorzystywane podczas prac budowlanych. Jeśli chcemy, aby wybrane przez nas meble i wyposażenie również posłużyły nam przez wiele lat, warto również zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są elementy aranżacji wnętrz. Z tego też powodu coraz więcej osób stawia na dekoracje oraz elementy wykończenia, jakie wykonywane są z kamienia naturalnego. Jednym z rodzajów kamienia, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie jest kwarcyt.

Walory użytkowe kwarcytu

Mianem kwarcytu określa się skałę metamorficzną, jaka wytworzyła się w procesie przeobrażenia pod wpływem czynników zewnętrznych takich skał jak piaskowce oraz mułowce, których skład charakteryzuje się bardzo dużą zawartością kwarcu. W związku z tym, że podczas przeobrażenia skały zostały poddane działaniu bardzo wysokiego ciśnienia oraz temperatury, powstały w tym procesie kwarcyt ma niesamowicie zbitą strukturę, co przekłada się na jego właściwości, dzięki którym bardzo chętnie wykorzystywany jest w budownictwie.

Jednymi z jego najważniejszych właściwości są twardość oraz wytrzymałość, które sprawiają, że kwarcyt często wykorzystywany jest do produkcji płytek na podjazdy, płytek chodnikowych oraz innych elementów nawierzchni.

Te dwie cechy oraz wysoka odporność na powstawanie plam i zacieków sprawiają, że kwarcyt jest coraz częściej wybieranym materiałem do produkcji blatów kuchennych, które często narażone są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale także na kontakt z wodą oraz gorącymi przedmiotami. Jednak niewielka nasiąkliwość, jaką odznacza się skała kwarcytowa, sprawiają, że oprócz przedmiotów domowego użytku, materiał ten może być wykorzystywany również w warunkach zewnętrznych oraz miejscach narażonych na kontakt ze środkami chemicznymi. Z tego tez powodu produkty wykonane z kwarcytu znajdują zastosowanie jako elementy dekoracyjne elewacji budynków, a także w takich miejscach jak łaźnie albo salony SPA.