Właściwości płytek elewacyjnych zewnętrznych

Kategoria: Blog

elewacja

Odpowiednio wykonana elewacja podnosi walory wizualne domu. Do wykończenia nawierzchni najczęściej wykorzystywane są nowoczesne płytki elewacyjne, które są trwałe, estetyczne i funkcjonalne.

Zastosowanie płytek elewacyjnych zewnętrznych

Płytki elewacyjne zewnętrzne stosowane są najczęściej do pokrycia fasady domów jednorodzinnych. Kładzione są na ocieplonych już budynkach do wysokości maksymalnie 2 metrów. W ofertach większości producentów znajdziemy bardzo wiele różnorodnych wzorów i odcieni, co jest zdecydowanym plusem, ponieważ każdy może dobrać odpowiednio wyglądające płytki zgodnie ze swoim gustem i oczekiwaniami.

Płytki elewacyjne do zastosowania zewnętrznego są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zalecane są w przypadku budynków znajdujących się blisko intensywnie użytkowanych szlaków komunikacyjnych jako alternatywa dla cienkich i delikatnych tynków, które szybko ulegają zniszczeniom.

Dobrze wykonane płytki charakteryzują się odpornością na zabrudzenia. Zabrudzenia nie powinny wnikać w ich strukturę. Nadają się więc do zastosowania w miejscach szczególnie narażonych na zachlapanie, np. przy drogach o nieutwardzonych podłożu. Większość rodzajów płytek cechuje się również małą absorpcją wody.

Są również odporne na oddziaływanie promieni słonecznych i zmienne temperatury. Nie powinny ulegać odkształceniom i dobrze trzymają się podłoża, do którego zostały przytwierdzone. Bez obaw mogą być stosowane na wszystkich typach ścian elewacyjnych. Coraz częściej używane są również do wykończenia fundamentów ogrodzeniowych.

Główne rodzaje zewnętrznych płytek elewacyjnych

W ofertach producentów i dystrybutorów znajdziemy wiele rodzajów zewnętrznych płytek elewacyjnych. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Płytki klinkierowe
  • Płytki z kamienia naturalnego
  • Płytki betonowe
  • Płytki silikatowe
  • Płytki z elastycznych żywic