Jak wybrać i ciekawie wykorzystać kamień naturalny w łazience?

Kategoria: Blog

Kamień naturalny

O tym, że kamień naturalny może być zastosowany do aranżacji większości pomieszczeń mieszkalnych, wspominaliśmy już wielokrotnie. Tym razem pragniemy poświęcić nieco uwagi wnętrzom, które mają przede wszystkim użytkowy charakter, a jednocześnie zabiegamy również o ich estetykę. Są to łazienki, z których korzystamy codziennie, odwiedzają je również nasi goście. W związku z tym warto zadbać o to, aby również i te pomieszczenia w domu były funkcjonalnie i estetycznie wykończone. A kamień naturalny nadaje się do tego wyjątkowo!

Kamień naturalny w łazience – funkcjonalność i estetyka

Trendy we współczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej wynikają z inspiracji naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień naturalny. Stąd też moda na style m.in. skandynawski, rustykalny czy prowansalski, które przecież opierają się na naturalności, prostocie, a jednocześnie ponadczasowej elegancji połączonej z funkcjonalnością. Również w łazienkę można urządzić w sposób praktyczny, a jednocześnie wyjątkowo estetyczny. I można w niej zastosować kamień naturalny. Obecność kamiennych aranżacji w łazience czy toalecie nie jest żadną przesadą, wręcz przeciwnie – wynika z naturalnych właściwości niektórych rodzajów kamienia, które idealnie nadają się do pomieszczeń tego rodzaju.

Najczęściej w łazienkach można spotkać się z marmurem lub trawertynem. Kamienie te dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, więc można wykorzystać je do wykonania praktycznie każdej aranżacji. Główną cechą charakterystyczną większości trawertynów są żyłowania w układzie poziomym. Z kolei niektóre marmury posiadają unikalne, abstrakcyjne wzory.

W łazience zastosowane mogą być również inne popularne materiały, takie jak łupki, piaskowce czy kwarcyty, które z kolei zachwycają swoją chropowatą fakturą i subtelnymi strukturami. Mogą być wykorzystane do wykończenia wnętrz na różne sposoby. Przykładowo, piaskowiec świetnie nadaje się do wykonania rzeźbionych ścian, kwarcyt często służy do tworzenia wodnych kaskad, a łupek używany jest do wykańczania ścian.

Znacznie rzadziej w łazienkach można spotkać granit, który wykorzystywany jest głównie w kuchniach. Niemniej jednak z powodzeniem może ozdobić również łazienkę.

W przypadku małych pomieszczeń łazienkowych należy ostrożnie podchodzić do aranżacji z zastosowaniem kamieni. Jeśli wybierzemy kamień o ciemnym zabarwieniu i dużych, wyraźnych wzorach, możemy sprawić, że wnętrze stanie się zbyt “przytłoczone” i optycznie zmniejszone. Właściciele małych łazienek, którzy są również miłośnikami kamieni naturalnych, mogą stworzyć kamienne dekoracje, w postaci np. ram luster, ozdobnych pasów na podłodze lub na ścianach, mozaik itd.