Jak wybrać kamień naturalny do aranżacji wnętrz?

Kategoria: Blog

Kamień we wnętrzach domów i mieszkań prezentuje się niezwykle ciekawie i elegancko. To nie tylko ciekawe kolory i faktury, ale przede wszystkim właściwości, które wpływają na jego walory estetyczne oraz użytkowe. Warto dowiedzieć się, który kamień naturalny najlepiej sprawdzi się w aranżacji wnętrz.

Dobór kamienia naturalnego do wnętrza

Najbardziej uniwersalnym kamieniem naturalnym jest granit. To bardzo twardy kamień, który świetnie sprawdza się na wszystkich powierzchniach — zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się marmury, niestety ze względu na swoje specyficzne właściwości fizykochemiczne powinny być stosowane wyłącznie wewnątrz budynków. Cechują się delikatną strukturą, zatem z powodzeniem mogą być użyte jako okładziny ścian, kominków lub elementy dekoracyjne. Podobne właściwości wykazują onyksy, które za sprawą swojej przezroczystości pozwalają na tworzenie zjawiskowych dekoracji z zastosowaniem oświetlenia.

Gdy już dokładnie poznamy właściwości określonego kamienia naturalnego, możemy skupić się na jego kolorze i fakturze. W tym przypadku należy dobierać rodzaj kamienia adekwatnie do określonego wnętrza. Dobrze jest przed ostateczną decyzją zastanowić się m.in. z jakimi materiałami będzie sąsiadował kamień, jaka gama kolorystyczna będzie dominująca w pomieszczeniu, jak będzie rozplanowane oświetlenie.

Kiedy wybierzemy już odpowiedni rodzaj kamienia oraz jego kolor, warto też określić sposób przygotowania jego powierzchni. Kamienie naturalne pozyskiwane są w wielkich blokach. Bloki te cięte są na mniejsze płyty, tzw. slaby, o grubości od 2-3 cm do nawet 10 cm. Następnie surowe płyty poddawane są obróbce technicznej. Można więc zamówić kamień w wykończeniu polerowanym, wówczas jego powierzchnia będzie błyszcząca, a kolor bardziej intensywny. Faktura polerowana pozwala również na łatwiejsze utrzymanie kamienia w czystości. Satynowa obróbka lub piaskowanie zdecydowanie ociepli wizualnie powierzchnię kamienia i nada mu stosowany, nieco jaśniejszy odcień. Szczotkowanie pozwala uzyskać miękką barwę oraz wydobywa naturalną fakturę.