Blog

Cover Image

4 pomysły na podjazd z kamienia naturalnego

Bezpośrednie otoczenie budynku ma ogromny wpływ nie tylko na to, jak jakie wrażenie robi na nas projekt architektoniczny i jego realizacja, ale także na komfort jego codziennego użytkowania. Jednym z elementów, które w największym stopniu kształtują obraz całej nieruchomości, jest materiał, z którego wykonano podjazd. Wśród wielu dostępnych materiałów najbardziej prestiżowy jest kamień naturalny. Łączy on w sobie atrakcyjny wygląd z bardzo dobrymi właściwościami użytkowymi, co sprawia, że jest bardzo chętnie wykorzystywany. Sprawdźmy, w jakiej formie najczęściej stosuje się kamień naturalny na podjazdach i jakie gatunki kamienia cieszą się największą popularnością.

Najpopularniejsze gatunki kamienia na podjazdy

Wśród różnych rodzajów kamienia naturalnego, na materiał stosowany przy budowie podjazdów najczęściej są wybierane najtwardsze gatunki. Bardzo dużą popularnością cieszą się skały magmowe takie jak granit i bazalt. Granit jest ceniony ze względu na swój naturalny i szlachetny wygląd. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo duża wytrzymałość i niska nasiąkliwość. Dzięki temu granit wytrzymuje duży nacisk i nie ulega zbyt łatwo zabrudzeniom. Stosunkowo bogata paleta kolorów, w jakich jest dostępny granit, sprawia, że każdy może dobrać barwę, która będzie najlepiej pasowała do stylu, w którym został zbudowany dom. Przyjrzyjmy się bliżej temu, w jaki sposób używa się granitu na podjazdach.

Kostka kamienna

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie kostki kamiennej. Kamienie przygotowane w formie bruku można układać w różne wzory geometryczne, a także wykorzystywać kostkę w różnych kolorach. Bardzo często kostka granitowa jest też używana na ścieżkach ogrodowych oraz znajdujących się bezpośrednio na gruncie tarasach. 

Płyty kamienne

Dużym powodzeniem cieszą się też płyty kamienne. Mogą one być przycinane do kształtu regularnych prostokątów albo łupane. Oba rozwiązania pozwalają na uzyskanie bardzo interesujących efektów i pasują do domów zaprojektowanych w różnych stylach.

Kruszywo z kamienia naturalnego

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie kruszywa z kamienia naturalnego. Ten rodzaj nawierzchni ułatwia radzenie sobie z wodą opadową i może wyglądać bardzo stylowo. Taki rodzaj wykorzystania kamienia wiąże się również z najniższymi kosztami.

Połączenie różnych form kamienia naturalnego

Bardzo interesującym trendem jest łączenie ze sobą różnych rodzajów kamienia naturalnego. Najczęściej stosuje się mix kostki kamiennej i płyt oraz płyt i kruszywa. Tego rodzaju nawierzchnie pozwalają na bardzo swobodne kształtowanie proporcji między różnymi typami kamienia, a co za tym idzie, oferują nam duży wpływ na efekt, jaki uzyskamy.

Wróć do bloga