Blog

Cover Image

Calacatta. Poznaj jeden z najrzadszych marmurów na świecie

Kamień naturalny w aranżacjach wnętrz w zasadzie nigdy na dobre nie wyszedł z mody. W 2020 roku stał się wręcz absolutnym must-have, wpisującym się idealnie w „naturalne” trendy. Jeśli mielibyśmy wskazać jeden z najchętniej wybieranych przez projektantów kamieni, byłby to niewątpliwie marmur.

Obecnie najbardziej rozchwytywanym marmurem jest marmur Calacatta, wydobywany tylko w jednym miejscu na świecie: mieście Carrara we Włoszech. Jak łatwo można się domyśleć, jest on trudno dostępny, a ceny oryginalnej Calacatty potrafią sięgać zenitu. Klienci decydują się zazwyczaj na inny rodzaj marmuru, jednak łudząco przypominający ten z Carrary.

Fenomen Calacatty

Dlaczego to właśnie ten marmur zyskał sobie tylu miłośników na całym świecie? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta: to przez jego piękny wygląd. Marmur z Carrary jest esencją tego, co podoba się najbardziej użytkownikom kamienia naturalnego – ma wyraźny, unikatowy, rysunek. Na marmurze Calacatta grafitowy deseń jest dodatkowo pięknie wyeksponowany przez białe tło reszty kamienia. Ten kamień naturalny może stanowić wspaniałe wykończenie kuchni, łazienki, a nawet pokoju dziennego. Przypomnijmy, że połączenie bieli i szarości ciągle jest w modzie, a marmur z takim deseniem idealnie wkomponowuje się we wnętrza urządzone w tych barwach. Osoby, które nie chcą wydawać fortuny na oryginalną Calacattę, na pewno znajdą jej zamiennik w polskich hurtowniach.

Dlaczego warto postawić na marmur?

Jak już wspominaliśmy, marmury są bardzo modne w tym roku. Od zawsze we wnętrzach kojarzyły się z elegancją i prestiżem. Marmur dobrze przewodzi ciepło, jest więc idealnym materiałem na wykończenie podłogi, pod którą ma być ułożone ogrzewanie podłogowe. Warto wspomnieć, że jest też bardzo odporny na działanie wilgoci. Dlatego równie dobrze sprawdzi się w łazience, jak i kuchni. Przede wszystkim jednak marmur to materiał bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, tak więc aranżacje wykonane z niego z pewnością przetrwają długie lata. Wybierając marmur do swojego domu, pamiętajmy, że jest on materiałem wzorzystym, lecz absolutnie niekiczowatym. Świetnie prezentuje się sam, jako surowa ozdoba, ale obecnie coraz częściej zestawia się go z tapetami, drewnem, a nawet tkaninami w tropikalne wzory. Możemy być spokojni o to, że w zasadzie przy każdej zmianie wystroju domu, biały marmur i tak będzie do niego pasował.

Wróć do bloga