Blog

Cover Image

Dlaczego architekci wnętrz kochają kamień naturalny?

Coraz częściej stawiamy na naturę nie tylko w sposobie odżywiania, ale podczas także aranżacji wnętrz. Dążąc do zapewnienia nam jak najlepszych warunków do zamieszkania, architekci od wielu lat proponują aranżacje, w których ważnym elementem jest kamień naturalny. Ma on wiele zalet, które nie ograniczają się jedynie do walorów dekoracyjnych. Wyjaśniamy, dlaczego architekci wnętrz kochają kamień naturalny.

Dlaczego kamień naturalny jest tak popularny we wnętrzach?

Kamień jest nie tylko stosowanym od zarania dziejów materiałem budowlanym. To także doskonały materiał wykończeniowy, który równie dobrze sprawdza się we wnętrzach, jak i na zewnątrz w postaci elementów małej architektury oraz materiału stosowanego na elewacje, tarasy, patia czy ogrodowe ścieżki. Ze względu na swoje walory dekoracyjne, wytrzymałość, odporność na działanie różnych czynników niszczących oraz łatwość w pielęgnacji kamień naturalny od wielu dziesięcioleci nie wychodzi z mody, dodając aranżacjom elegancji i wyjątkowego charakteru.

Dlaczego architekci tak często stosują kamień naturalny w swoich projektach?

Kamień naturalny doskonale nadaje się do różnych zastosowań. Jest materiałem przyjaznym naszemu zdrowiu oraz środowisku naturalnemu, uniwersalnym, unikalnym w swoim wyglądzie, a także cechuje się ponadczasowym pięknem i bardzo dużą wytrzymałością. To właśnie dlatego tak często stosuje się go podczas różnych aranżacji przestrzeni mieszkalnej, biur i budynków użyteczności publicznej. Kamień naturalny jest fundamentem, na którym można stworzyć aranżację wnętrz w różnym stylu - doskonale pasuje do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Zastosowany na większej powierzchni np. w postaci posadzki kamiennej podkreśla jej charakter, gwarantując łatwą pielęgnację oraz funkcjonalność. Nie mniej chętnie kamień naturalny stanowi jedynie dodatek w postaci dekoracji wnętrz. Stosowany jako okładzina ścian, kominków, element typowo użytkowy np. w postaci blatu kuchennego, dodaje wnętrzu elegancji, wpływając na nasze samopoczucie oraz pozwalając na pośredni, wizualny kontakt z naturą. Projektowanie oparte na biofilii, czyli relacji między człowiekiem i naturą, pozwala przenieść do prywatnej lub publicznej przestrzeni nie tylko piękno naturalnych materiałów, ale także ich wyjątkowe właściwości, które sprawiają, że czujemy się bardziej zrelaksowani w swoim otoczeniu.

Wróć do bloga