Blog

Cover Image

Kamień w salonie. Propozycje aranżacyjne

Urządzając dom lub mieszkanie coraz chętniej wykańczamy kolejne pomieszczenia z użyciem kamienia. Szlachetny surowiec, który zachwyca niepowtarzalnym pięknem, może nadać każdemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Dzisiaj skupimy się na kilku propozycjach aranżacji salonu z wykorzystaniem kamienia. Być może jedno z rozwiązań przypadnie Wam do gustu i postanowicie wykorzystać je w swoim domu.

Kamień na jednej ścianie

Wykorzystanie kamienia na jednej ścianie w salonie sprawi, że jego wnętrze nabierze charakteru oraz oryginalnego designu. Jakiego rodzaju kamień wybrać do tego typu aranżacji? W przypadku industrialnego i nowoczesnego wnętrza dobrym pomysłem będzie wielkoformatowy kamień o ciemnym kolorze. Jeżeli jego powierzchnię połączymy ze szkłem oraz betonem, a także uzupełnimy minimalistycznym oświetleniem oraz prostymi meblami, to uzyskamy niesamowity efekt.

W przypadku wnętrz o stylistyce śródziemnomorskiej czy orientalnej lepszym rozwiązaniem będzie wybór jasnego kamienia o małym formacie. Aby podkreślić orientalizm można powiesić na ścianie kilim. Wnętrza eklektyczne, wyposażone w barwne lub tzw. patchworkowe meble, oraz wyróżniające się mnogością materiałów wymagają zastosowanie kamienia o zróżnicowanym formacie oraz barwie.

Kamień na wszystkich ścianach

Jest to rozwiązanie dla osób odważnych, które jednocześnie lubują się w prostocie i monochromatycznych wnętrzach. Kamienne ściany najlepiej współgrają z betonową podłogą, szklanym stołem oraz minimalistycznym oświetleniem. Tego typu aranżacja sprawdza się doskonale również w przypadku restauracji. Jest to także bardzo ciekawa propozycja do salonu.

Kamień w formie tła dla telewizora

Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zastosowanie kamienia jako tła dla telewizora powieszonego na ścianie. Tego typu rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku nowoczesnych wnętrz o prostej formie, w których dominuje szkło, drewno oraz marmur. Podczas komponowania takiej aranżacji należy zachować umiar. Oprócz ściany z kamienia nie dodawajmy innych, bardzo ozdobnych elementów jak wzorzyste tapety. Można za to uzupełnić design pomieszczenia obrazami sztuki współczesnej lub prostą rzeźbą. Obrazy należy wieszać na ścianie przeciwległej do aranżacji z kamienia.

Zastosowanie kamienia na kominku

Bardzo popularną formą, w jakiej można wykorzystać kamień w salonie, jest obudowanie nim kominka. W zależności od zastosowanego kamienia można nadać wnętrzu salonu bardziej rustykalny lub industrialny charakter. We wnętrzu minimalistycznym i surowym kominek z czarnego lub białego kamienia pozwoli przełamać monochromatyczność i podkreśli obecność kominka. W przypadku salonu, w którym króluje drewno, kominek warto zabudować kamieniem o zróżnicowanym formacie i fakturze. Salon zyska wtedy stylistykę rodem z góralskich chat.

Ścianka działowa z kamienia

To rozwiązanie ma nie tylko charakter dekoracyjny, ale także praktyczny pozwala bowiem oddzielić salon od części kuchennej lub jadalnianej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń. Budowa ścianki działowej z kamienia może optycznie zmniejszyć salon. Dlatego podziału należy dokonać z głową.

Kamień naturalny to bardzo ciekawy element aranżacji wnętrz. Jego zastosowanie sprawdzi się w wielu stylistykach. Nawet drobne akcenty z kamienia mogą sprawić, że salon nabierze zupełnie nowego charakteru. Dlatego warto czasem postawić na odważną i nieszablonową aranżację.

Wróć do bloga