Blog

Cover Image

Kilka ciekawostek na temat marmuru

Marmur jest bardzo cenionym materiałem stosowanym w różnych elementach wykończeniowych. Bardzo chętnie używa się go do wykładania podłóg i ścian w domach lub reprezentacyjnych budynkach użytkowych. Często używa się go jako okładziny na schody. Jest bardzo popularny jako materiał na parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, a także wykorzystywany na tarasach i balkonach. Marmur naturalny jest także w wielu przypadkach materiałem do wykonania obudowy kominka. Cechami, które tak mocno przyciągają do marmuru, są jego niezwykła uroda polegająca na pięknym układzie barw i misternych żyłkowań oraz wysoka trwałość.

Marmur urzekający od starożytności

Fascynacja marmurem trwa od starożytności. W starożytnej Grecji marmur stanowił niezwykle cenny materiał budowlany. Szerzej zaczęto go używać od VIII wieku p.n.e. Jedną z najsłynniejszych budowli starożytnej Grecji wzniesionej z białego marmuru jest Partenon, świątynia Ateny na Akropolu.

Równie szeroko marmur wykorzystywano w starożytnym Rzymie, zwłaszcza od panowania pierwszego cesarza, Oktawiana Augusta. Większość budowli była obkładana marmurem lub stosowano w nich marmurowe elementy od kolumn po tablice. Starożytni Rzymianie cenili sobie bardzo marmur wydobywany w Carrarze w Toskanii, jednak sprowadzali kamień także z wielu innych, często bardzo odległych miejsc.

Piękno materiału i formy – rzeźby z marmuru

Marmur od wieków jest także jednym z ulubionych materiałów dla rzeźbiarzy. Używali go już najsłynniejsi rzeźbiarze greccy, choćby legendarny Fidiasz, któremu przypisuje się wykonanie posągu Zeusa Olimpijskiego czy posągu Ateny z Partenonu. Kunszt antycznych greckich rzeźbiarzy możemy podziwiać do dziś, choćby dzięki posągowi Wenus z Milo, który możemy zobaczyć w Luwrze.

Upodobania do rzeźbienia w marmurze przejęli również Rzymianie. W wielu przypadkach rzeźby rzymskie były kopiami rzeźb greckich, jednak powstawało również wiele nowych dzieł. Znane są m.in. wspaniałe popiersia cesarzy oraz liczne płaskorzeźby umieszczane na sarkofagach.

Marmur jako materiał rzeźbiarski był też niezwykle popularny w epoce renesansu. To w marmurze powstały największe dzieła Michała Anioła, choćby najbardziej znana Pieta, stworzona z marmuru z Carrary.

Wróć do bloga