Blog

Cover Image

Kwarcyt w łazience. Porady i sugestie

Chociaż aranżacje z kamieniem w zasadzie nigdy nie wychodzą z mody, w tym roku są wręcz pożądane we wnętrzach. Kamień jest chętnie wybierany przez osoby urządzające swoje nowe domy nie tylko do łazienki czy kuchni, ale coraz częściej również i jako element ozdobny w pokoju gościnnym.

Wielu kupujących zastanawia się, czy lepiej postawić na naturalny marmur lub granit, czy może lepiej na kwarcyt. Jeśli chodzi o urządzanie łazienki, warto rozważyć to ostatnie rozwiązanie. Dlaczego? Sprawdźmy!

Czym jest kwarcyt?

Kompozyty kwarcowe produkowane są na bazie kwarcytów naturalnych z dodatkiem żywic, pigmentów i granulatu szklanego. Obróbka materiału ma wiele etapów, lecz dzięki temu konglomeraty kwarcytowe osiągają wyjątkowe właściwości. Są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, a do tego mają idealnie gładką powierzchnię. Co ważne, kwarcyt, w przeciwieństwie do naturalnych kamieni, nie absorbuje żadnych cieczy i jest odporny na trwałe zaplamienia. Dlatego właśnie warto wybrać go do łazienki, gdzie o plamy z kolorowych kosmetyków czy detergentów naprawdę nie jest trudno. O kamieniu naturalnym mówi się też, że każdy jego fragment jest niepowtarzalny i wyjątkowy. To prawda, jednak może to być problemem, gdy po latach chcemy np. rozbudować łazienkę i dobrać podobny odcień kamienia. Konglomerat kwarcytowy ma powtarzalną kolorystkę, dzięki czemu zawsze możemy dokupić więcej materiału.

O czym warto pamiętać, urządzając łazienkę?

Wybór kolorów kwarcytu może przyprawić o zawrót głowy. Producenci oferują płyty perfekcyjnie imitujące kamień naturalny (będące jednak o niego o wiele wytrzymalsze), ale też wiele ciekawych, nieszablonowych kolorów i deseni. Zanim zdecydujemy się na zakup kompozytu kwarcowego, który nas zauroczył, musimy zastanowić się, jak będzie on prezentował się w naszej łazience. Warto kierować się odwieczną zasadą: ciemne pomniejsza, jasne powiększa. Pamiętajmy też, że niektóre kwarcyty są bardziej wzorzyste, niż inne. Jeśli wybierzemy taki z wyraźnym deseniem, w dobrym guście będzie wybór dodatków do łazienki w stonowanych, jednolitych kolorach. Ogromną zaletą szerokiego wachlarza kolorów kompozytu jest niewątpliwie fakt, że każdy znajdzie coś do swojej łazienki – zarówno tej urządzonej tradycyjnie, jak i nowocześnie.

Wróć do bloga