Blog

Cover Image

Najważniejsze właściwości granitu

Granit jest jedną z bardziej cenionych i chętniej wykorzystywanych skał. Używa się go zarówno do dekoracji wnętrz, jak i ozdabiania elewacji budynków. Dość często bywa również wykorzystywany w postaci kostki, jako trwały materiał na ścieżki ogrodowe i podjazdy. Granit ma niewątpliwie wiele uroku, warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom.

Jakie są cechy granitu?

Granit należy do skał twardych. W skali Mohsa opracowanej do opisywania twardości minerałów osiąga 7 stopni, ustępując nieznacznie twardszemu bazaltowi. Jest skałą krystaliczną, głębinową, która powstała z magmy zastygłej pod powierzchnią ziemi. Ze względu na swoją twardość i wytrzymałość na warunki zewnętrzne, a także to, że stosunkowo łatwo poddaje się obróbce, granit jest bardzo chętnie wybierany przez rosnącą rzeszę nabywców. Cechą, która przyczynia się do popularności tego kamienia, jest jego duża odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Spore znaczenie ma także to, że granit jest mało nasiąkliwy. Jego powierzchnia nie wchłania wody, a zarazem nie przyjmuje dużej ilości zanieczyszczeń. Dzięki temu nawet użyty na zewnątrz nie zmienia swego wyglądu przez dłuższy czas. Podobnie granit wykorzystany we wnętrzach, nie musi obawiać się agresywnego działania kwasów zawartych w produktach żywnościowych, np. octu, soku z cytryny czy innych owoców, a także rozlanego czerwonego wina.

Niewątpliwą zaletą granitu jest dość szeroka paleta barw, w jakich jest dostępny. Można znaleźć zarówno granity jasne, z domieszką żółtego i łagodnych brązów, jak i wpadające w czerwień. Granit występuje również w wielu odcieniach szarości i czerni, a także w różnych rodzajach zieleni. Bardzo interesująco wygląda również jego struktura, która tworzy ciekawe i niepowtarzalne wzory.

Zachętą do wykorzystywania granitu we wnętrzach jest łatwość, z jaką można go pielęgnować. Większość zabrudzeń można usunąć przy pomocy wody, do której w razie potrzeby można dodać odrobinę detergentu. Dostępne są także specjalne preparaty do czyszczenia i pielęgnacji granitu.

 

Wróć do bloga