Blog

Cover Image

Rodzaje kamiennych płytek elewacyjnych

Kamienne elewacje zawsze wyglądają elegancko i zachowują ponadczasowy styl. Szczególnie modne są w tym sezonie, gdy we wszystkich aranżacjach nawiązuje się do kolorów ziemi i uroków kamienia naturalnego. Jak wykonuje się elewacje kamienne i czym się one cechują? Tym zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Rodzaje elewacji kamiennych

Kamienne elewacje wykonuje się z tzw. boniówki, murowanej okładziny z kamienia łupanego lub tradycyjnej łupanki. Czym płytki te różnią się od siebie? Jeśli chodzi o boniówkę, to najprościej mówiąc spore płyty o jednakowej wielkości. Mogą one mieć grubość o 3 do 5 cm. Osoba, która ogląda je od frontu, widzi ich charakterystyczną, nieregularną strukturę. Jednak z tyłu i na krawędziach boniówka jest równo przycięta. Okładzina murowana to, innymi słowy, łupki kawałków piaskowca o niewymiarowym kształcie. Jedna „płytka” może mieć nawet 15 cm grubości. Czym jest łupanka? To po prostu płytki o różnych wymiarach, które są łupane z przodu, z tyłu i po wysokości. Poprzeczne krawędzie są jednak cięte. Cechą charakterystyczną łupanki jest to, że  grubość płytek elewacyjnych waha się zaledwie między 1,5 a 3 cm.

Charakterystyka kamiennych płytek elewacyjnych

Płytki z kamienia cechują nie tylko wspaniałym designem. Są też bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, cierpliwie znoszą wilgoć, mróz i promieniowanie UV, nie zmieniając swojej barwy. Kamienne płytki elewacyjne doskonale wyciszają wnętrza budynków. Aby jednak posłużyły przez długie lata, niezbędna jest ich regularna konserwacja. Przede wszystkim na elewacje warto wybierać płytki polerowane lub szlifowane, które mają odpowiednio pozamykane pory. Kamienne płytki należy też dokładnie impregnować. Impregnacja nie tylko zachowa kamień w świetnym stanie wizualnym, ale też zapobiegnie porastaniu go mchem i rozwojowi pleśni. Decydując się na elewację z kamiennych płyt, trzeba pamiętać o tym, że są one stosunkowo ciężkie. Płyty mocuje się do podłoża kotwami. Elementy kotwiące okładzinę można zamocować bezpośrednio do podłoża np. ściany nośnej, jednak czasami konieczne jest przeniesienie ciężaru na konstrukcję nośną w sposób pośredni. W tym wypadku okładzinę mocuje się do rusztu, którego elementy są zakotwione w konstrukcji budynku. Mniejsze płytki wystarczy zamocować zaprawą cementową lub klejową.

Wróć do bloga