Blog

Cover Image

Różnice między granitem a marmurem

Chociaż marmury i granity w zasadzie nigdy nie wychodzą z mody, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, w tym roku powróciły na listę top trendów wśród projektantów. Oba kamienie występują w wielu odmianach kolorystycznych i nieco różnią się deseniem. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Charakterystyka marmuru

Marmur jest kamieniem droższym. Jest też delikatniejszy od granitu: łatwiej nasiąka wodą, jest podatny na działanie kwasów. Oznacza to, że nie sprawdzi się np. jako blat kuchenny. Na powierzchni mogłyby zostawać plamy po oleju, a kwasy owocowe prawdopodobnie powodowałyby odbarwienia. Z tego powodu marmur wymaga też nieco ostrożniejszej pielęgnacji – nie wolno go myć detergentami zawierającymi kwasy. Jego „miękkość” może jednak być też plusem. Zarysowaną posadzkę z marmuru stosunkowo szybko da się naprawić, gdyż kamień ten chętnie poddaje się obróbce. Wiele osób ceni sobie też wrażenia związane z chodzeniem boso po tym „miękkim” kamieniu. Marmur dobrze przewodzi ciepło. Dlatego wrażenia są jeszcze milsze przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego.

Cechy granitu

Granit znajduje zdecydowanie więcej zastosowań w budownictwie i urządzaniu wnętrz. Jest niezwykle twardy i wytrzymały. Dlatego też granit świetnie sprawdzi się jako blat kuchenny, niewrażliwy na działanie noży. Jest on też odporny na działanie kwasów i ma właściwości higroskopijne, dlatego podczas przyrządzania potraw w kuchni czy też mycia blatu nie powstają na nim żadne uszkodzenia. Świetnie sprawdzi się nawet w ruchliwych ciągach komunikacyjnych – bardzo trudno go uszkodzić. Nie ma też przeciwwskazań, by granit był użytkowany na zewnątrz domu.  Czy jest w związku z tym lepszym wyborem od marmuru? To zależy, do czego chcemy go użyć. Marmur może stać się wspaniałą obudową kominka, posadzką, czy parapetem wewnętrznym. Granit będzie lepszym wyborem do pomieszczeń narażonych na uszkodzenia mechaniczne, działanie kwasów i tłuszczów. W razie wątpliwości co do wyboru kamienia zachęcamy do kontaktu.

Wróć do bloga