Blog

Cover Image

Skąd się biorą kamienie naturalne?

Kamienie naturalne są chętnie używane w budownictwie i pracach wykończeniowych. Często wykonuje się z nich różne elementy ozdobne. Płytki i kostki kamienne są używane jako okładziny na zewnątrz i wewnątrz budynków. Wykonuje się z nich fasady, schody, podłogi i ściany. Kamień naturalny sprawdza się też znakomicie jako materiał na elementy dekoracyjne i użytkowe. Robi się z niego blaty kuchenne i łazienkowe czy też parapety. Elementy kamienne są również popularne w ogrodach i jako elegancki i trwały sposób na utwardzenie podjazdu czy przydomowego chodnika. Podziwiając piękno i cechy użytkowe kamieni naturalnych warto zastanowić się nad ich pochodzeniem. Sprawdźmy, skąd biorą się kamienie naturalne, które tak powszechnie wykorzystujemy.

Powstawanie kamieni naturalnych

Kamienie naturalne powstawały na przestrzeni wielu epok geologicznych na skutek procesów zachodzących w skorupie ziemskiej. Pod wpływem temperatury i ciśnienia różne substancje chemiczne ulegały zestaleniu i zamieniały się w materiał skalny. Skały można podzielić ze względu na tworzący je budulec i procesy, w czasie których się kształtowały.

Wyróżniamy skały magmowe, które powstały w wyniku stygnięcia przemieszczającej się ku powierzchni ziemi magmy. W ten sposób powstały najtwardsze i najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne rodzaje kamieni naturalnych, jakie wykorzystujemy, czyli granity i bazalty.

Kolejną grupą są skały osadowe. Powstały one przez osadzanie się kolejnych warstw substancji chemicznych, zwykle w płytkich morzach. Z czasem przyrost kolejnych warstw wytwarzał nacisk, który wraz z innymi czynnikami powodował zestalanie się osadów. W ten sposób powstały m.in. wapienie i piaskowce.

Ostatnią grupą są skały metamorficzne, czyli przeobrażeniowe. Powstały one w efekcie działania czynników chemicznych i fizycznych, tj. temperatury i ciśnienia na inne rodzaje skał, prowadząc do zmiany ich struktury. W ten sposób powstał np. bardzo ceniony przez nas marmur czy niektóre łupki.

Wydobywanie skał naturalnych

Kamienie naturalne są wydobywane w kamieniołomach. Duże fragmenty skalne są tam oddzielane w formie bloków, a następnie poddawane wstępnej obróbce. Zanim kamień trafi do nas, musi być odpowiednio przygotowany. Bloki są dzielone na mniejsze fragmenty zwykle płyty lub kostki. Po przycięciu do żądanych wymiarów są wygładzane i gotowe do dalszej obróbki np. w zakładzie kamieniarskim.

Wróć do bloga