Blog

Cover Image

Spieki kwarcowe kontra kamień naturalny. Porównanie

Kamień naturalny jest bardzo chętnie wykorzystywany jako element dekoracyjny w wystroju wnętrz, a także jako ozdoba fasad budynków oraz materiał do wykonywania elementów małej architektury ogrodowej. Od lat różne gatunki kamienia naturalnego mają swoich zwolenników, ze względu na niepowtarzalność każdego fragmentu, ciekawą barwę, strukturę i mnogość możliwych zastosowań. Od jakiegoś czasu pojawiają się jednak coraz to nowe materiały, które konkurują z kamieniem naturalnym, nierzadko oferując równie interesujące właściwości użytkowe i bardzo atrakcyjny wygląd. Jednym z tego rodzaju materiałów są spieki kwarcowe.

Czym są spieki kwarcowe?

Spieki kwarcowe są wytwarzane z drobnych fragmentów skał – głównie granitu, z dodatkiem łupków ilastych. Do produkcji stosuje się różnego rodzaju domieszki ceramiczne oraz jako spoiwo i materiał bazowy – kwarc. Zmieszane elementy są zgniatane oraz poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury, sięgającej powyżej 1200°C. Dzięki takiemu procesowi powstają kompozyty o bardzo dobrych własnościach użytkowych.

Jakie są właściwości spieków kwarcowych w porównaniu z kamieniem naturalnym?

Spieki kwarcowe charakteryzują się niską nasiąkliwością, dużą twardością oraz stosunkowo niską masą. Są dostępne w formie płyt o różnej grubości, o rozmiarach dochodzących do 3 metrów długości i 1 metra szerokości. Ze względu na swoje właściwości nadają się do wykorzystania w różnych zastosowaniach dekoracyjnych i użytkowych.

Ponieważ spieki kwarcowe są lekkie i nienasiąkliwe ich odporność na mróz jest bardzo wysoka. Mogą w związku z tym być wykorzystywane jako materiał na elewacje budynków. Przemawia za tym również niska waga, szczególnie w porównaniu z płytami z kamienia naturalnego. Materiał jest również dość odporny na wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia. W przeciwieństwie do niektórych gatunków kamienia naturalnego np. wapieni nie musi być specjalnie impregnowany.

Spieki kwarcowe  nadają się dobrze na blaty kuchenne. Są bowiem odporne na substancje chemiczne zawarte w produktach żywnościowych. Dzięki swojej twardości nie są także podatne na zarysowania i odpryski. Pod tym względem zdecydowanie wygrywają np. z marmurem, który źle znosi kontakt z różnego rodzaju kwasami.

Za sprawą swoich właściwości spieki kwarcowe nadają się także na parapety, okładziny schodów oraz blaty łazienkowe. Trudno jednak przesądzić czy spieki kwarcowe będą lepszym wyborem niż kamień naturalny, ze względu na bardzo różne właściwości poszczególnych skał. Trzeba jednak przyznać, że w większości przypadków zastosowanie spieków kwarcowych będzie wartą rozważenia alternatywą.

Wróć do bloga