Blog

Cover Image

Układanie kamienia elewacyjnego krok po kroku

Naturalny kamień elewacyjny cieszy się ogromną popularnością ze względu na swoje zalety. Materiał ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, charakteryzuje się unikalnym wyglądem oraz w stosunkowo łatwy sposób pozwala odmienić wygląd elewacji. Dzięki kamieniowi elewacyjnemu fasada budynku zyskuje wyjątkowy wygląd, którego nie zapewniają inne materiały. Wyjaśniamy, jak krok po kroku przebiega układanie kamienia naturalnego na elewacji.

Jaki kamień naturalny nadaje się na elewację zewnętrzną?

Do wykończenia elewacji zewnętrznej wykorzystuje się różne rodzaje kamienia naturalnego. Najczęściej na zewnętrzne ściany budynku wybierane są gnejs, kwarcyt, łupek, granit i bazalt. Różnorodność kolorystyczna naturalnego kamienia elewacyjnego sprawia, że bez problemu można dopasować go do indywidualnego gustu, stylu architektonicznego budynku oraz jego otoczenia.

W jaki sposób układa się kamień elewacyjny?

Układanie kamienia elewacyjnego wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni ściany. W tym celu należy za pomocą narzędzi np. szpachelki usunąć luźne elementy tynku. Jeżeli na elewacji nie występują uszkodzenia, to wystarczy oczyścić ścianę z kurzu za pomocą np. miękkiej miotełki lub dużego pędzla. Następnie stosuje się grunt głęboko penetrujący, który pozwala uniknąć odpadania kamienia wraz z warstwą kleju. Gruntowanie można przeprowadzić za pomocą pędzla lub wałka. Pędzel doskonale sprawdza się w przypadku chropowatych ścian oraz powierzchni, które mają ubytki tynku. Wałek możemy zastosować, gdy ściana jest gładka i bez uszkodzeń. Po zagruntowaniu elewacji (zgodnie z zaleceniami producenta gruntu), wykorzystując czas niezbędny do wyschnięcia ściany, można przystąpić do oczyszczenia kamienia elewacyjnego, co jest kolejnym, ważnym krokiem, jeżeli chodzi o zwiększenie trwałości połączenia pomiędzy klejem i okładziną ściany. Następnym krokiem jest klejenie kamienia. W tym celu stosuje się specjalistyczne kleje, których jakość powinna być jak najwyższa. Klej nakładany jest na całą powierzchnię ściany i rozprowadzany za pomocą grzebienia. Następnie kleimy płytki, pamiętając o tym, że należy docisnąć je do ściany. Jeżeli płytki zsuwają się ze ściany, oznacza to, że klej jest zbyt rzadki i należy zwiększyć jego gęstość. Układanie można zacząć od dołu lub od góry, choć pierwszy sposób jest zdecydowanie bardziej popularny.

Wróć do bloga