Blog

Cover Image

Wytrzymałość kamieni naturalnych. Co na nią wpływa?

Kamień naturalny, który bardzo chętnie wykorzystywany w jest w budownictwie i architekturze, to tak naprawdę bryła twardej skały. Ludzkość powszechnie używa go do różnych celów praktyczne od zawsze, doceniając nie tylko walory użytkowe, ale i estetyczne. Na naszej planecie istnieje ok. 8 tysięcy różnych rodzajów kamieni, a każdy z nich wyróżnia się nieco innymi parametrami.

Obecnie nadal kamień naturalny najczęściej wykorzystywany jest w budownictwie, chociaż ze względu na jego cenę nieco rzadziej i najczęściej jako materiał dodatkowy. Często wykonuje się z niego elementy takie jak schody, parapety czy blaty, a także różnorodne elementy dekoracyjne.

Najważniejszą zaletą kamieni naturalnych, docenianą od wieków, jest ich trwałość. Są one ponadczasowe, uniwersalne i wyjątkowo wytrzymałe. Oczywiście kwestie wytrzymałości w dużej mierze zależą od specyfiki danego rodzaju kamienia, a także sposobów jego użytkowania i konserwacji. Niemniej mało jest materiałów budowlanych, które mogłyby poszczycić się taką wytrzymałością jak kamień.

Które kamienie są najbardziej wytrzymałe? Wybrane przykłady

Wytrzymałość kamieni naturalnych zależy od wielu czynników, w tym sposobu użytkowania oraz pielęgnacji. Warto skupić się jednak na przeanalizowaniu wybranych rodzajów kamieni, które najczęściej wykorzystywane są w budownictwie i aranżacji wnętrz. W tym przypadku najczęściej wykorzystywany, a jednocześnie najbardziej wytrzymały jest granit, który wykazuje bardzo dużą odporność na działanie czynników atmosferycznych i nie jest zbyt wymagający pod względem konserwacji i pielęgnacji (chociaż oczywiście również wymaga stosownej uwagi).

Nie mniej trwały może okazać się marmur. Wiele marmurowych elementów sprzed wieków wciąż możemy podziwiać, co świadczy o wyjątkowej wytrzymałości tego kamienia. Niemniej również i w tym przypadku wiele zależy od tego, do jakich celów będzie on wykorzystany i w jakim stopniu eksploatowany. Jeśli elementy marmurowe zostaną zastosowane w miejscach w miarę ciepłych, gdzie nie ma ryzyka bezpośredniego kontaktu z wodą, wówczas z pewnością przez bardzo długi czas marmur zachowa swój pierwotny wygląd. Jeżeli jednak nieustannie będzie narażony na piekące słońce, śnieg, deszcz i zmiany temperatur, a dodatkowo nie zostanie odpowiednio zaimpregnowany, wówczas raczej nie powinniśmy oczekiwać, że zbyt długo będzie cieszyć nasze oczy.

Wróć do bloga