Blog

Cover Image

Wzory na kamieniu. Niezwykłe z natury

W czasach, gdy wygląd każdego materiału naturalnego można zastąpić sztucznym zamiennikiem, coraz więcej inwestorów decyduje się na surowce, które wykształciła przyroda. Wykończenie wnętrz kamieniem sprawia, że mieszkanie staje się ekskluzywne i zyskuje na wartości. Dlaczego te materiały są tak cenione w dzisiejszych czasach?

Kamień jako oznaka luksusu

Wykończenie mieszkania według obowiązujących trendów wiąże się z dość sporymi kosztami. Obecnie można kupić różnego rodzaju zamienniki, które imitują drzewa i kamienie z każdej strony świata. Gres, konglomerat, panele i materiały drewnopochodne mają jedną wspólną cechę – są tanie. Szybko jednak da się zauważyć ich sztuczność, na czym szczególnie cierpi estetyka. Powtarzalne zdobienia na podłodze lub kuchennym blacie nie prezentują się tak dobrze, jak oryginalne wzory, których natura nie była w stanie powtórzyć. Naturalny kamień jest droższy niż jego zamienniki, co wpływa na ekskluzywność lokalu wykończonego kamieniem. Podłoga lub łazienka z kamiennymi płytkami i blatami to oznaka luksusu. Można wprowadzać go także tylko za pomocą pewnych elementów, czyli np. pod postacią blatu w kuchni lub w łazience, obudowy kominkowej, schodów czy parapetów w pokojach.

Kamienie z importu

Kamień naturalny od wieków był używany do wznoszenia budowli i ozdabiania wnętrz. Jednak jego występowanie i problemy transportowe ograniczały dostępność do pewnych regionów. Dzisiaj inwestorzy do wyboru mają różne rodzaje:

  • Granit to jeden z najpopularniejszych kamieni naturalnych, który ma zbitą teksturę i strukturę w postaci pełno-, średnio-, grubo- lub nierównokrystalicznej. Ze względu na wysoką estetykę i mnogość odmian jest chętnie używany jako element wnętrz, zabytków, obiektów sakralnych i architektonicznych.
  • Marmur to kamień, który uważany jest za szlachetny. Doskonale sprawdza się na schodach, posadzkach, blatach, w formie kolumn i rzeźb czy jako wykończenie kominka. Najpopularniejsze są marmury czarne, białe i kremowe. Rzadsze są czerwone i niebieskie.
  • Wapienie można podzielić na lekkie i zbite. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się porowatą fakturą i wysoką nasiąkliwością wody, dlatego używa się go do wnętrz. Do ogrodzeń i elewacji budynków stosuje się wapienie zbite.
  • Trawertyn występuje najczęściej w kolorze białym. Wykonuje się z niego parapety, blaty, obudowy kominków, rzeźby, płytki ścienne i podłogowe.
  • Kwarcyt ma charakterystyczne uziarnienie i występuje w szerokiej palecie barw. Jest odporny na wilgoć i wiele innych czynników, dlatego można stosować go na zewnątrz i do wnętrz, także o dużej wilgotności.
  • Piaskowiec także występuje w wielu barwach. Charakteryzuje się mocno chropowatą powierzchnią. Jego zastosowanie zależy od gatunku skały. Przeważnie jednak używa się go do wykańczania elewacji, posadzek i schodów we wnętrzach. Ma dużą nasiąkliwość.
  • Łupek to kamień, który jest odporny na mnóstwo szkodliwych czynników, a jego trwałość szacuje się na 100 lat. Oprócz dachówek wytwarza się z niego płytki na podjazdy, tarasy, ścieżki, murki ogrodzeniowe i schody ogrodowe.
  • Onyx to kamień, który składa się z równoległych warstw o kontrastujących odcieniach. Powinien być stosowany w miejscach o niskim natężeniu ruchu. Można go podświetlać, co daje niesamowite efekty.

Poszczególne materiały mają różne cechy i inaczej oddziałują na niektóre szkodliwe czynniki chemiczne, co może wymagać okresowej impregnacji. Jednak co ważniejsze, przeważnie mają wiele odmian, a to stwarza ogrom możliwości aranżacyjnych. Importerzy sprowadzają je do Polski m.in. z Brazylii, Indii, Chin, Hiszpanii, RPA, Turcji, Włoch czy Belgii. Nie są one dostępne od ręki w pierwszym lepszym sklepie. Ekskluzywność tych towarów polega nie tylko na ich estetyce, która całkowicie odmienia wygląd pomieszczenia. To także inwestycja w niepowtarzalność.

 

Wróć do bloga