Płytki szczotkowane

Płytki szczotkowane kamienne mają fakturę jednocześnie chropowatą i przyjemną w dotyku, uzyskaną na drodze obróbki mechanicznej. Ich szczególną właściwością jest antypoślizgowość. Ponadto proces szczotkowania pozwala na wydobycie z kamienia głębokiego nasycenia barw bez użycia impregnatu czy żywicy. Dodatkowym wizualnym atutem płytek poddanych tej obróbce jest ich antyczny wygląd. W zależności od rodzaju kamienia użytego do ich produkcji znajdują zastosowanie zarówno jako płytki elewacyjne zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Doskonale prezentują się na posadzkach, ścianach, blatach meblowych i parapetach.

Szczotkowanie płytek krok po kroku

Pierwszym etapem szczotkowania płytek jest zdarcie wierzchniej warstwy kamienia. Następnym krokiem jest szlifowanie powierzchni przy użyciu szczotek o granulacji pyłu diamentowego na poziomie od 60 do 400, pozwalające na uzyskanie gładkiej powierzchni. Jeżeli płytki mają być jeszcze poddawane polerowaniu, to należy pokryć je warstwą żywicy epoksydowej lub poliestrowej i pozostawić do wyschnięcia na kilkanaście do kilkudziesięciu godzin. Po szlifowaniu wstępnym przychodzi czas na szczotkowanie półpolerujące nadające powierzchniom płytek wspomniany już efekt antyku. Możliwe jest także wykonanie szczotkowania na połysk.
Efekt wizualny obróbki zależny jest od pierwotnych właściwości danej skały, w tym m.in. od jej faktury, składu minerałowego, krystaliczności i ziarnistości. Ponadto istotna jest także długość obróbki i rodzaj użytych do niej szczotek – granulacji tworzywa ściernego.