Płyty trawertynowe
Płyty trawertynowe mogą mieć zarówno lśniącą, jak i matową powierzchnię. Wszystko zależy od sposobu obróbki kamienia. Efekt połysku uzyskuje się przez polerowanie, natomiast matowe płytki są wytwarzane w procesie szczotkowania. Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także trawertyn o powierzchni satynowej uzyskiwanej w procesie szpachlowania i szlifowania oraz trawertyn łupany o powłoce szorstkiej w dotyku. Na uwagę zasługują także płyty z trawertynu dłutowanego o charakterystycznej postarzanej krawędzi. Ponadto wyróżnić można też model crosscut o jednolitej strukturze i veincut – płytki pasiaste z widocznym przekrojem kamienia.
Płyty trawertynowe wykorzystywane są często jako trwalsza alternatywa płytek ceramicznych np. w łazience. Znajdują zastosowanie w każdego rodzaju pomieszczeniach oraz jako płytki elewacyjne zewnętrzne. Można je swobodnie łączyć z innymi materiałami, tworząc przy tym efektowne aranżacje.
Płyty trawertynowe są wykorzystywane m.in. jako:
• płytki naścienne,
• płytki podłogowe,
• obudowy kominków,
• parapety wewnętrzne,
• blaty kuchenne,
• schody.
Zasady układania płyt trawertynowych
Układanie płyt trawertynowych należy rozpocząć od dokładnego rozplanowania ich położenia względem siebie. Ponadto trzeba też wyrównać, oczyścić i zagruntować podłoże – w pomieszczeniach narażonych na wilgoć konieczne jest dodatkowe wykonanie hydroizolacji. Trawertyn najlepiej okładać na bazie wylewki cementowej. Płytki należy przymocowywać za pomocą cienkich warstw białego kleju o normie C2, nanoszonych zarówno na ich dolną powierzchni, jak i na podłożę. Spód płyty można też dodatkowo zabezpieczyć impregnatem. Nie wolno natomiast zapominać o dociśnięciu i wypoziomowaniu płytek oraz natychmiastowym usuwaniu z nich nadmiaru kleju (najlepiej za pomocą wilgotnej gąbki). Jeżeli chodzi o fugowanie, to jest ono konieczne jedynie w przypadku ogrzewanych podłóg.