Właściwości użytkowe kwarcytu

Kategoria: Blog

Kwarcyt to skała metamorficzna, co oznacza, że pochodzi z przeobrażenia innych skał, w tym przypadku w głównej mierze piaskowca i mułowca. Kamień składa się w większości z drobnych kryształów kwarcu, które pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak wysokie ciśnienie i temperatura zostały przeobrażone. Wspomniane czynniki zewnętrzne wpłynęły bezpośrednio na strukturę oraz właściwości fizyczne kwarcytu oraz ich mocną i zbitą strukturę.

Kwarcyt to jeden z coraz częściej stosowanych kamieni w aranżacjach wnętrz. We wnętrzach mieszkalnych można spotkać blaty kwarcytowe, podłogi, wykończenia kominków czy parapety. Wyróżniają się bogatą paletą kolorów występujących w naturze. W przypadku tego kamienia kolory są jednolite. Kwarcyt występuje w takich odcieniach jak: beż, brąz, szary, grafitowy, jasnoniebieski, żółty, kremowy, czerwony, biały itd. Spotykane są również mieszanki tych kolorów. Co więcej, kwarcyt ma tendencję do refleksów, w związku z czym zapewnia bardzo elegancki efekt szklistej, kryształowej powierzchni nawet bez wcześniejszego polerowania.

Najbardziej cenione właściwości użytkowe kwarcytu

Kwarcyt, jak każda skała metamorficzna, wyróżnia się dużo lepszymi cechami użytkowymi niż skały osadowe, takie jak wapienie i piaskowce. Działanie wysokiego ciśnienia w połączeniu z wysokimi temperaturami spajają drobne ziarna, zwiększając tym samym twardość i wytrzymałość. Do głównych zalet kwarcytu możemy zaliczyć:

  • doskonałą wytrzymałość i twardość
  • małą nasiąkliwość
  • odporność na plamy i zabrudzenia

Te cechy sprawiają, że kamień ten jest bardzo uniwersalny i może być użyty do różnorodnych zastosowań. Wysoka twardość kwarcytu oraz wytrzymałość sprawia, że może być stosowany jako wykończenie podjazdów, chodników czy innego rodzaju obciążonych podłóg. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania dużych grubości kamienia. Bardzo mała nasiąkliwość kwarcytu pozwala na zastosowanie go w elementach dekoracyjnych na zewnątrz budynków oraz w ogrodzeniach. Kwarcytowe płytki, panele czy kamienie dekoracyjne będą pięknie prezentować się przez wiele lat.