hb polska

Wapień – skała osadowa

Wapień to skała osadowa, której głównym składnikiem jest węglan wapnia w postaci kalcytu. Występuje w odmianie drobno- i gruboziarnistej, co ma znaczenie głównie dekoracyjne. Jest dobrym izolatorem ciepła – chroni wnętrza przed jego utratą bądź nadmiernym nagrzewaniem się. Ponadto doskonale wycisza dźwięki, a po odpowiedniej obróbce wykazuje też właściwości wodoodporne. Doceniany jest również pod względem estetycznym – z wapieni powstał m.in. Łuk Tryumfalny w Paryżu.

Szczególną odmianą tej skały jest kreda, która składa się z mikroskopijnych szkieletów małych zwierząt morskich. Do wapieni zalicza się także marmur, który powstaje w wyniku długotrwałego oddziaływania ciepła i ciśnienia na podkłady kamienne. Skały wapienne dostępne w naszej ofercie sprowadzamy z Belgii i Portugalii. W sprzedaży mamy serie takie jak: Chambolle, Crema De Sintra, Pierre De Varennes i Blue Stone.

Wapienie lekkie i zbite

Skały wapienne różnią się od siebie pod kątem struktury. Wapienie lekkie, nazywane również miękkimi, są bardziej porowate, co oznacza, że charakteryzuje je wysoka nasiąkliwość wody. Z tego względu znajdują zastosowanie głównie wewnątrz budynków. Wapienie zbite, czyli twarde, stanowią ich całkowite przeciwieństwo. Doskonale sprawdzają się jako materiał wykończeniowy do elewacji zewnętrznych czy ogrodzeń, a przy tym są i tak od wiele lżejsze i miększe od granitu i innych skał magmowych.