Kamień naturalny
Kamień naturalny jest zbiorczą nazwą tysięcy różnych rodzajów kamieni wydobywanych na całym świecie, których wygląd i właściwości są zależne głównie od ich pochodzenia i procesu wytwarzania. Z racji, że każde miejsce na Ziemi jest wyjątkowe ze względu na swoją geologię, nie ma dwóch takich samych kamieni naturalnych nawet tego samego rodzaju. Jako materiały budowlano-wykończeniowe znajdują one zastosowanie m.in. przy kładzeniu elewacji zewnętrznej i wewnętrznej oraz wykańczaniu tarasów, ogrodzeń i podjazdów. Stanowią też dobrą inwestycję finansową, ponieważ zachowują doskonałą kondycję przez wiele lat.
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą kamienia naturalnego. Hurtownie HB-Polska znajdują się w Krakowie i Nowym Sączu, jednak materiały dowozimy do Klientów z Warszawy, Katowic, Bielska Białej i innych odległych miejscowości na terenie całego kraju.
Klasyfikacja kamieni naturalnych
Kamienie naturalne według klasyfikacji naukowej dzielą się m.in. na skały magmowe utworzone przez chłodzenie ciekłej magmy i kamienie osadowe powstałe na skutek ściskania luźnych fragmentów istniejącego kamienia lub depozycji cząstek wapiennych w wodzie. Ponadto wyróżnia się także skały metamorficzne powstałe w wyniku przekształcenia istniejących skał magmowych lub osadowych pod wpływem wysokiej temperatury i/lub ciśnienia.
Jeżeli natomiast chodzi o podział kamieni naturalnych przeznaczonych do celów handlowych, to klasyfikacja przedstawia się zupełnie inaczej. Na rynku skał dekoracyjnych dużą popularnością cieszy się m.in. granit dostępny zarówno w formie płytek przeznaczonych np. do układania posadzek, jak i blatów kuchennych czy łazienkowych. Cechuje go wysoka trwałość, odporność na działanie wysokich temperatur i łatwość w czyszczeniu. Bardziej wymagającym, ale za to niezwykle eleganckim kamieniem naturalnym jest marmur doskonale sprawdzający się w postaci ozdobnych płytek na ścianach, sufitach i parapetach. Nadaje wnętrzom bardziej luksusowy wygląd. Wyróżnić należy też trawertyn o drobnoziarnistej paskowanej strukturze. Jego cechą szczególną jest dobre przewodnictwo cieplne. Ciekawymi skałami są też wapienie i piaskowce występujące w dwóch formach – lekkiej i zbitej. Pierwsze nadają się do zastosowania wewnętrznego, drugie do elewacji zewnętrznych. Jeszcze innym rodzajem skał są łupki, doskonałe do układania ścieżek i schodów ogrodowych oraz kwarcyty, które ze względu na swoją sterylność sprawdzają się w kąpieliskach czy salonach SPA.