hb polska

Granit – skała kwaśna głębinowa

Granit jest jednym z najpopularniejszych kamieni naturalnych, należącym do kwaśnych skał głębinowych. Wydobywany jest m.in. w Indiach, Chinach, Brazylii, Francji, Włoszech lub Portugalii. Charakteryzuje się zbitą teksturą, a jego struktura może przyjmować postać pełno-, średnio-, grubo- lub nierównokrystaliczną, a niekiedy także porfirową. Granit jest niezwykle twardy i wytrzymały. Znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie m.in. przy budowie dróg, mostów i budynków użyteczności publicznej. Sprawdza się także w architekturze ogrodowej. Z granitu wykonywane są również nabrzeża portowe oraz kanały i umocnienia rzek – jako przykład można podać tu kaskadę Odry, Kanał Hohenzollernów i ujście Renu. Poza walorami użytkowymi granit wyróżnia się wysoką estetyką oraz ciekawymi kolorami, dzięki czemu stanowi element dekoracyjny wielu zabytków zarówno sakralnych, jak i świeckich, a także innych obiektów architektonicznych. Granitu użyto m.in. do budowy Kaplicy Trójcy Świętej na Placu Troiskim. Kamień ten wykorzystywany jest także do produkcji nagrobków cmentarnych, okładzin, posadzek i rzeźb.

Granit posiada wiele odmian petrograficznych, a jedną z nich jest rapakiwi, skała o strukturze złożonej z dużych czerwonych lub różowoczerwonych kryształów skaleni potasowych otoczonych obwódką oligoklazu. Kamień ten posiada także charakterystyczne przerosty z kwarcu, biotytu i hornblendy. Równie ciekawą odmianą są granity o strukturze pismowej, powstałe w efekcie jednoczesnej krystalizacji skalenia i kwarcu. Ich przekrój przypomina pismo klinowe.

Hurtownia granitu w Krakowie – HB Polska

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą HB Polska – hurtowni granitu w Krakowie, prowadzącej dystrybucję kamienia na terenie całego kraju. Oferujemy granit m.in. o barwie szaro-biało-czarnej, różowo-szaro-czarnej i szaro-białej. Państwa uwadze polecamy także odmiany z brązowymi przerostami. W sprzedaży mamy m.in. blaty granitowe znajdujące zastosowanie np. w kuchni i łazience, które charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć, działanie niskich i wysokich temperatur oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto oferujemy Państwu także płytki granitowe nadające się m.in. do wykańczania posadzek, schodów, parapetów lub kominków.