Piaskowiec
Piaskowiec to skala osadowa o ziarnistej budowie, powstała z połączenia ziaren piasku o różnej średnicy (0,1-2 mm). Posiada charakterystyczną mocno chropowatą powierzchnię i występuje w wielu kolorach, w tym w odcieniach szarości, żółci, brązu i czerwieni. W zależności od domieszek w składzie kamień ten może być wzbogacony o intensywne czarne, czerwone, brunatne lub zielone przerosty ułożone w postaci warstwowych pasm. Skały piaskowe występują także w wersji jednolicie wybarwionej. Mogą być różnorodnie wykończone – ich obróbka i kształtowanie nie sprawiają problemów. Występują w postaci płytek ciętych lub łupanych, nadając się do polerowania, szlifowania, groszkowania lub otaczania.
Wyroby z piaskowca, zwłaszcza te o chropowatej powierzchni, powinny być impregnowane. Śliska warstwa ochronnego preparatu będzie chronić kamień przed niszczeniem, wżeraniem się brudu, destrukcyjnym działaniem wilgoci oraz promieniowaniem UV. Chcąc jak najdłużej cieszyć się walorami estetycznymi piaskowca, zabieg impregnacji należy powtarzać co jakiś czas.
Wykorzystanie piaskowca
Wykorzystanie piaskowca jest zależne w dużej mierze od jego składu. Skała ta występuje w wersji zarówno lekkiej, jak i zbitej, jej gęstość waha się między 1800-2700 kg/m3. Płyty z piaskowca lekkiego cechuje duża nasiąkliwość, przez co nadają się do układania jedynie w pomieszczeniach. Znajdują zastosowanie głównie jako okładziny kominków albo ścian. Piaskowce zbite to skały twarde, które służą m.in. do wykańczania elewacji, posadzek oraz schodów wewnętrznych i zewnętrznych. W zależności od składu skały te mogą cechować się również odpornością na mróz, kwas i ogień. Z piaskowca wykonuje się także kostki brukowe.