Wykończenie schodów kamieniem naturalnym

Kategoria: Blog

schody

Od materiału użytego do wykończenia schodów zależy nie tylko ich wygląd, ale również bezpieczeństwo i trwałość. Schody wykończone kamieniem naturalnym świetnie sprawdzą się w większych pomieszczeniach, ponieważ w małych mogą zbytnio przytłaczać wnętrze.

Kamienne schody – właściwości i funkcjonalność

Decydując się na kamień naturalny warto pamiętać, że jest to materiał stosunkowo ciężki, ale jednocześnie jest stosunkowo łatwy w utrzymaniu czystości. W przypadku schodów należy wybrać rodzaj kamienia, który będzie odpowiednio twardy, a więc i odporny na ścieranie.

W przypadku schodów warto stosować kamienie drobnoziarniste, takie jak granic, twardy piaskowiec czy marmury kalcytowe o dużej twardości. Granit to materiał podatny na polerowanie, co znacznie zwiększa jego walory dekoracyjne. Na stopnice nie nadają się jednak kamienie porowate, miękkie czy trudne w utrzymaniu czystości, czyli np. wapienie czy miękkie piaskowce.

Pod względem wizualnym największą gamą odcieni wyróżniają się marmury i granity. Marmur może mieć strukturę jednolitą lub bogato żyłkowaną. Zwykle występuje w kolorach beżu, szarości, a niektóre rodzaje wpadają wręcz w odcienie pomarańczu, błękitu, zieleni. Granit, oprócz charakterystycznej szarości, zachwyca różnymi kolorami – od beżów, poprzez żółcienie, czerwienie, zielenie, brązy i czerń. Może mieć powierzchnię polerowaną lub groszkowaną. Uziarnienie granitu może być drobne lub grube. Dzięki tej różnorodności kamienie naturalne to materiał, który pozwoli ci na stworzenie naprawdę oryginalnych i stylowych schodów.

Warto pamiętać jednak, że kamień naturalny na schodach wymaga odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Impregnat zabezpiecza przed wchłanianiem wody oraz powstawaniem nieestetycznych plam. Należy jednak użyć preparatu, który będzie dobrany adekwatnie do rodzaju kamienia zastosowanego na schodach.

Schody z kamienia naturalnego zapewniają też odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Brzegi stopni mogą być fazowane (lekko ścinane) lub zaokrąglone. Powierzchnia kamienia najczęściej pokrywana jest impregnatem antypoślizgowym lub tworzy się w niej specjalne żłobienia antypoślizgowe.