Blog

Cover Image

Czy kamień naturalny to dobry materiał na chodnik?

Kamień naturalny jest materiałem, który doskonale sprawdza się nie tylko wewnątrz budynków, ale także w ogrodzie. Może stanowić element wykończenia elewacji, schodów, tarasów i balkonów. Jest także materiałem, z którego można wykonać estetyczne ścieżki i chodniki. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest od wielu lat i zdobywa coraz więcej zwolenników. Wyjaśniamy, dlaczego warto zastąpić kostkę brukową kamieniem naturalnym.

 

Czy kamień naturalny dorównuje trwałością płytom chodnikowym?

 

Kamień, jak sama nazwa wskazuje, jest materiałem w pełni naturalnym, co powoduje, że idealnie nadaje się do tworzenia ścieżek i chodników ogrodowych, traktów spacerowych, ścieżek zdrowia, które biegną m.in. na terenach leśnych. Jego wyjątkowe właściwości oraz odporność na działanie niszczących czynników atmosferycznych sprawiają, że przetrwa długie lata i nie utraci naturalnego piękna. W przeciwieństwie do płyt chodnikowych lub kostki brukowej kamień naturalny tworzy idealną, harmonijną całość z otaczającą nas przyrodą. Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się na wykonanie kamiennego chodnika, zawsze będzie on cieszył oko i wpływał na poprawę estetyki otoczenia.

 

Jaki kamień naturalny nadaje się na chodnik?

 

Chodniki, ścieżki i kamienne patia oraz utwardzone za pomocą kamiennych płyt miejsca pod grilla lub meble ogrodowe wymagają odpowiedniego wykonania. W tym celu trzeba nie tylko wybrać odpowiedni kamień np. w postaci prostokątnych płyt lub kamień w nieregularnych kształtach. Zgodnie z definicją chodnik powinien zostać wykonany na podbudowie betonowej i właściwie obramowany, jednak w przypadku kamiennych ścieżek takie „wytyczne” już nie obowiązują. Kamień naturalny możemy np. umieścić w płytkich otworach w ziemi, dzięki czemu ścieżka nie będzie sprawiała problemów podczas koszenia trawnika.

 

Jaki rodzaj kamienia naturalnego najlepiej nadaje się na chodniki i ścieżki?

 

W celu utworzenia różnych powierzchni poziomych na zewnątrz, czyli m.in. w ogrodach może zostać zastosowanych kilka rodzajów kamienia naturalnego. Najczęściej w tym celu stosuje się granit, kwarcyt i gnejs, jednak nie mniejszą popularnością cieszy się także piaskowiec.

Wróć do bloga