Blog

Cover Image

Układanie kamienia naturalnego. Jak uniknąć błędów?

Parametry kamienia naturalnego w dużej mierze wpływają na trwałość i wytrzymałość elementów architektonicznych czy wykończeniowych wykonanych z zastosowaniem tego materiału. Jednak okazuje się, że nie mniej istotny jest również proces samego układania kamienia naturalnego.

Z tego artykułu dowiesz się, jakich błędów unikać podczas układania kamienia naturalnego, aby cieszyć się jego pięknem i walorami użytkowymi przez jak najdłuższy czas.

Układanie kamienia naturalnego - na to musisz zwrócić szczególną uwagę

  • Przede wszystkim należy uważać, aby woda nie przeniknęła w głąb struktury kamienia. Pamiętajmy, że kamień naturalny nie ma struktury jednorodnej, lecz porowatą. Właśnie przez pory woda może wnikać do wnętrza kamienia. Jeśli jest ona czysta, wówczas po wyschnięciu nie pozostaną żadne nieestetyczne ślady. Jeśli jednak wraz z wodą przedostają się też zanieczyszczenia, niestety na powierzchni kamienia mogą ujawnić się przebarwienia, najczęściej o charakterze trwałym.
  • Podczas układania kamienia czy montażu elementów kamiennych warto zwracać uwagę na kontakt z wodą również ze względu na fakt, że może ona wchodzić w interakcję z minerałami znajdującymi się w podłożu, zaprawach czy płytkach. To z kolei przyczynia się do odkładania związków chemicznych w porach kamieni oraz mikrouszkodzeniach. To również może prowadzić do przebarwień.
  • Podczas prac związanych z układaniem kamienia warto dokładnie sprawdzić wilgotność podłoża. Zbyt duża wilgoć może spowodować nie tylko problemy z montażem, ale doprowadzić do trwałych uszkodzeń elementów kamiennych.
  • Bez względu na to, czy wykańczamy podłogę, czy też tworzymy kamienną elewację, zawsze należy dokładnie oczyścić i przygotować podłoże, sprawdzając jego równość oraz usuwając wszelkie zanieczyszczenia.
  • Sukces montażu elementów kamiennych w dużym stopniu zależy od doboru odpowiedniego kleju. Klej powinien być dobrany adekwatnie do specyfiki kamienia naturalnego.
  • Nie można też zapominać o odpowiedniej impregnacji kamienia, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy do tego używać wyłącznie specjalistycznych preparatów, przeznaczonych do określonego typu kamienia.

Wróć do bloga