Płytki granitowe

Płytki granitowe znajdują zastosowanie jako materiał wykończeniowy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dostępne są w wersji błyszczącej oraz matowej – pod każdą postacią prezentują się bardzo elegancko. Z płytek granitowych układane są często posadzki i schody, ściany i parapety. Kamień ten doskonale sprawdza się w środowisku suchym, wilgotnym oraz w warunkach zmiennej temperatury. Płytki granitowe mogą być więc wykorzystywane zarówno na ogrzewanej podłodze, jak i na tarasie. Ponadto doskonale nadają się wykańczania kominków.

Obróbka a rodzaj płytek graniowych

Od obróbki granitu zależy nie tylko jego wygląd, ale i właściwości. Polerowane płytki granitowe uzyskiwane są w procesie szlifowania kamieniami o bardzo wysokiej granulacji. Charakteryzują się lustrzaną powierzchnią o dużej odporności na ścieranie. Ponadto wyróżniają się małą nasiąkliwością i są łatwe w czyszczeniu, dzięki czemu uznawane są także za wyroby wysoce sterylne. Ich przeciwieństwem pod kątem wyglądu są płomieniowane płytki granitowe o chropowatej powierzchni, właściwościach antypoślizgowych i wysokiej nasiąkliwości. Wytwarzane są w dwuetapowym procesie: poddawania wysokiej temperaturze i schładzania. Podobny efekt można uzyskać także w obróbce metodą WaterJet, a więc za pomocą strumienia wody pod bardzo dużym ciśnieniem. W obu przypadkach na końcu zaleca się impregnację powierzchni.

Kolejną odmianą są satynowe płytki granitowe o matowej antypoślizgowej powierzchni uzyskiwanej w procesie szczotkowania. Podobnie jak kamień polerowany wymaga impregnacji. W przeciwnym wypadku łatwo o jego szybkie zarysowanie. Szczotkowanie można zastosować także dodatkowo po obróbce kamienia płomieniem lub wodą. W efekcie otrzymamy gładką, zmatowioną, a jednocześnie nierówną powierzchnię.